herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Pierwsza praca

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Na IV Powiatowe Targi Pracy i Edukacji dla Młodzieży 8 czerwca zaprosił Zespół Szkół nr 2 w Dzierżoniowie. Szkołę odwiedzili uczniowie gimnazjum i szkół średnich.

Zainteresowanie pracą w czasie wakacji było spore. – Oferta jest szeroka. Mamy dzisiaj 14 firm. Teraz wszystko zależy od młodzieży, czy zechce wziąć sprawy w swoje ręce i zmierzyć się ze swoją pierwszą pracą. Sprawdzić, jak to jest pracować, mieć obowiązki i zarabiać pieniądze – stwierdza dyrektor ZS nr 2 Andrzej Myślicki.

Wiele ofert w tym dniu skierowanych było do osób pełnoletnich, ale nie brakowało też propozycji dla osób, którym do 18 lat jeszcze trochę czasu zostało. Ci młodsi zaraz po wejściu na salę kierowali się najpierw do stanowiska współorganizatora targów Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży Ochotniczych Hufców Pracy w Wałbrzychu. – Nasza działalność jest dość szeroka, ale tu dzisiaj skoncentrowaliśmy się na wakacyjnej pracy dla młodzieży – mówi dyrektorka centrum Bożena Czech. – Proponujemy głównie prace, w których nie potrzebne są kwalifikacje, czyli na halach produkcyjnych, przy wykładaniu towarów w sklepach czy przy pracach pomocniczych w gastronomii. W poprzednich latach i obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się praca na dzierżoniowskim OSiR-ze. Młodzież zajmuje się tam pielęgnacją obiektów sportowych oraz pomaga przy imprezach organizowanych przez ośrodek. Za swoją pracę, którą nie wykonuje przez osiem godzin, ale krócej otrzymuje kilkaset złotych oraz pełny dostęp do obiektów sportowych OSiR-u. Na dzisiaj mamy już zamkniętą listę na lipiec. W sierpniowej jest jeszcze kilka miejsc.

Z tego widać, jak bardzo młodzież nie waha się poświęcić jeden miesiąc wakacji na pracę i możliwość zarobienia większego „kieszonkowego”.

Targi zostały zorganizowane przy wsparciu z grantu oświatowego Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.