herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Piosenka na 100-lecie niepodległości

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Siedem szkół wzięło udział w konkursie w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem „Uczcimy Ciebie piosenką”, którego gala odbyła się 23 kwietnia w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury.

Konkurs zorganizowany przez II Liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie składał się z dwóch części. W pierwszym etapie uczniowie dzierżoniowskich szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych śpiewali piosenki w różnych miejscach na terenie miasta, co spotkało się z entuzjazmem ze strony mieszkańców.

W drugim etapie te same utwory konkursowe zostały zaprezentowane podczas gali finałowej w sali koncertowej DOK. Każda szkoła miała za zadanie wykonanie dwóch utworów – patriotycznego i polskiego. W ten sposób dzieci i młodzież mogły wyrazić wdzięczność i radość z tego, że żyjemy wolnym kraju.

Występy oceniało jury w składzie: Alicja Hromada, Marzenna Lasota-Darowska oraz Anna Tabisz.
W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła SP nr 9, która wykonała utwory „Hej strzelcy wraz” oraz „Świat się kręci”. Nagrodą był czek na kwotę 1000 zł ufundowany przez Burmistrza Dzierżoniowa.

Wśród szkół ponadgimnazjalnych najwyższą ocenę jury zdobyło II Liceum Ogólnokształcące za wykonanie utworów „Cisza – modlitwa katyńska” oraz „Heniek”. Sponsorem nagrody – czeku o wartości 1000 zł – był Starosta Dzierżoniowski.

W konkursie przyznano również nagrodę publiczności, którą wyśpiewało II LO. Jej sponsorami – również czeku na kwotę 1000 zł – byli Jarosław Kresa, państwo Małgorzata i Piotr Samurajscy oraz Stowarzyszenie Nowoczesny Dzierżoniów.

Projekt został zrealizowany pod honorowym patronatem Burmistrza Dzierżoniowa Dariusza Kucharskiego i Starosty Dzierżoniowskiego Janusza Guzdka. Organizatorzy zapowiadają, że konkurs odbędzie się również za rok i będzie związany ze świętami majowymi. Piosenka śpiewana na ulicach na stałe wpisze się więc w życie miasta.