herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Pomoc Ukrainie – działania w powiecie dzierżoniowskim

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W poniedziałek od wczesnych godzin porannych w Starostwie Powiatowym w Dzierżoniowie trwają prace nad skoordynowaniem pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Starosta Grzegorz Kosowski wziął udział w telekonferencji z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim.

Wojewoda podziękował wszystkim ludziom dobrej woli za organizację spontanicznych zbiórek na rzecz uchodźców. Jednocześnie jednak zaapelował on w sposób zdecydowany aby organizatorzy tych akcji zbierali rzeczy niezbędne i dobrej jakości w postaci między innymi:
– śpiworów, koców, poduszek, latarek,
– żywności z długim terminem przydatności, która nie wymaga
specjalnej formy przechowywania,
– lekarstw bez recepty, środków opatrunkowych, pieluch itp.

Materiały te muszą być spakowane tematycznie na europaletach i w taki sposób dostarczane do służb wojewody we Wrocławiu. Stamtąd pomoc zostanie przetransportowana do punktu dystrybucyjnego na wschodzie kraju, skąd zabiorą je ukraińskie tiry i dowiozą na Ukrainę.
Wojewoda zaznaczył, że organizatorzy zbiórek nie mogą wskazywać konkretnego miejsca dostawy pomocy na Ukrainie (np. miasta partnerskiego). O wyborze lokalizacji decydować będą służby ukraińskie.

Przede wszystkim jednak wojewoda dolnośląski apeluje do organizatorów zbiórek aby nie dowozili samodzielnie zebranych materiałów na granicę z Ukrainą, ponieważ powoduje to chaos i dezorganizację. Rzeczy zebrane podczas akcji mogą również pozostać na miejscu i trafić do uchodźców, którzy przyjadą do danej gminy.

Natomiast podczas dzisiejszego spotkania w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ustalono, że najlepszą formą wsparcia uchodźców z Ukrainy będzie zbiórka funduszy. Włączyć się w nią mogą mieszkańcy wszystkich gmin powiatu dzierżoniowskiego.

Środki w dowolnej kwocie można wpłacać na konto w Banku Spółdzielczym w Dzierżoniowie o numerze 34 9527 0007 0046 7773 2000 0002 z dopiskiem Pomoc dla Ukrainy.
Za zebrane środki zostanie zakupiony najpotrzebniejszy asortyment, zgodny z aktualnym zapotrzebowaniem, który trafi do uchodźców.

Znaczącą pomoc uchodźcom z Ukrainy świadczyć będzie również Powiatowy Punkt Kontaktowy. Już teraz zbiera on listę tłumaczy języka ukraińskiego, adwokatów, radców prawnych i notariuszy, którzy świadczyć będą nieodpłatne usługi na rzecz uchodźców (wkrótce więcej szczegółów).

W ramach PPK obywatele Ukrainy będą mogli również skorzystać ze wsparcia psychologicznego oraz interwenta kryzysowego w ramach Ośrodka Interwencji Kryzysowej (tel. 724 061 615) i w ramach Powiatowego Ośrodka Wsparcia (tel. 725 050 984).

Ważną informacją jest również to, że Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie będzie świadczył na rzecz uchodźców nieodpłatne usługi medyczne w postaci leczenia i hospitalizacji.

Więcej przydatnych informacji:
Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy
Szukasz ratunku przed wojną? Chcesz wesprzeć uchodźców?