herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Ponad 1000 ofert pracy

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

43 wystawców i ponad 1000 ofert pracy to bilans XII Powiatowych Targów Pracy, które odbyły się 19 maja w hali II Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie.

Liczba chętnych wystawców do udziału w targach rośnie z roku na rok. Prezentowane oferty dotyczą pracy nie tylko na terenie powiatu, ale i poza nim, a nawet za granicą. – Wystawcy przygotowali oferty od szczebla produkcyjnego po szczebel średni i wysokowykwalifikowany – mówi dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Dzierżoniowie Agnieszka Walawska. – Zainteresowanie ze strony wystawców jest tak duże, że ci, którzy nie mogli dzisiaj tu z nami uczestniczyć przekazali nam swoje oferty do prezentacji na stoisku PUP-u.

Stoisko to, zdecydowanie cieszyło się zainteresowaniem bezrobotnych, bo oprócz owych dodatkowych ofert oferowało także pomoc w przygotowaniu od podstaw lub zweryfikowaniu przez specjalistów dokumentów aplikacyjnych przed złożeniem u wystawców. Także w tym miejscu można było wykonać sobie zdjęcie załączane do CV.

– Obserwujemy na rynku pracy deficyt specjalistów. Firmy poszukują pracowników z zawodem – wyjaśnia Bartosz Kotecki, wicedyrektor Wojewódzkiego Dolnośląskiego Urzędu Pracy goszczący na targach. – Na rynku jest zbyt wiele osób z wykształceniem ogólnym, dlatego szkoły powracają do szkolenia zawodowego i technicznego. Natomiast dzięki ścisłej współpracy z pracodawcami dla uczniów przygotowywane są specjalistyczne gabinety czy praktyki zawodowe.

Wykwalifikowany pracownik ma zdecydowanie większe szanse na znalezienie pracy. – Gdy kilka lat temu zaczynałem pracę starosty w powiecie było 13,5 tys. bezrobotnych, dzisiaj jest ich 3 tys. Stopa bezrobocia wynosiła około 40%, a teraz – 13%. Kiedyś brakowało specjalistów, którzy potrafiliby zająć się bezrobotnymi i przygotować ich do wejścia na rynek pracy. Teraz bezrobotnymi zajmują się fachowcy, którzy inaczej podchodzą do długotrwale bezrobotnych i tych, którzy pracę stracili niedawno – mówi starosta Janusz Guzdek. – Zmieniła się też sytuacja gospodarcza. Zakłady rozwijają się, a pracowników ubywa. Dzięki temu pracownicy mogą wybierać miejsca pracy w zależności od własnych potrzeb, aspiracji czy pensji – dodaje.

Podobnego zdanie jest Marek Chmielewski, przewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy: – Targi Pracy, to nie tylko miejsce dla osób bezrobotnych. Warto, aby je odwiedzili także ci, którzy mają pracę. Ofert jest tak wiele, że mogą znaleźć dla siebie bardziej interesującą, bo lepiej płatną lub bliżej miejsca zamieszkania. Poza tym dlaczego nie szukać w życiu nowych wyzwań i możliwości rozwoju?

Targi Pracy przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Dzierżoniowie, a odwiedziło je kilkuset mieszkańców powiatu.