herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Bajkowe rzeźby w Dobrocinie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Papa Smerf, Gargamel, Bolek i Lolek oraz postacie z legend o Dobrocinie już na zawsze pozostaną w tej wsi dzięki rzeźbiarzom, którzy od 16 do 20 maja uczestniczyli w II Plenerze Rzeźbiarskim.

Za mniejsze lub większe piły oraz dłuta chwyciło sześciu rzeźbiarzy z całej Polski. Pracowali, aby stworzyć niepowtarzalne figury, które staną w kilku miejscach wsi. – Mamy być wsią tematyczną – Dobrocin Wieś Bajeczna, dlatego ten temat został narzucony artystom. Dzieci bardzo chciały, aby powstały figury Papy Smerfa, Gargamela, Bolka i Lolka oraz konia i to panowie zrobili – mówi sołtys wsi Grażyna Ziernik. – Dodatkowo przygotowali figury obrazujące nasze trzy legendy, czyli o pastuszku, który pasł owce, dziewczynce, która straciła głowę, bo posądzona była o nieczystość i i chłopcu, który oślepł, bo otworzył księgę Mojżesza, a wolno to było robić tylko jego ojcu.

Już wiadomo, że jedna z rzeźb stanie w agroturystyce w Marianówku, który współpracuje z organizatorem pleneru Stowarzyszeniem Dobrocin Wieś XXI wieku. Natomiast figury z bajki o Smerfach zostaną ustawione przy blokach, bo to miejsce otrzyma w przyszłości miano smerfowego. Oznacza to, że podczas kolejnych plenerów rzeźbiarze ponownie zmierzą się z tematyką smerfową. Zapewne pojawi się figurka Smerfetki, a do tego może Laluś, Maruda lub inny niebieski mieszkaniec wioski Smerfów.

– Podobne przedsięwzięcia upiększają nasze wsie i nadają im niepowtarzalny charakter – mówi starosta Janusz Guzdek, który przyjechał obejrzeć wykonane rzeźby. – Jeśli tylko mieszkańcy chcą coś zrobić dla swojej wsi, czują się z nią związani i dostrzegają możliwości jej rozwoju, to takie przedsięwzięcia należy popierać.

Plener udało się zorganizować dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego, Gminy Dzierżoniów oraz samego Stowarzyszenia.