herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

1. rocznica wojny na Ukrainie – podsumowanie pomocy Powiatu Dzierżoniowskiego

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

24 lutego 2022 roku rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Wraz z rozpoczęciem działań wojennych tysiące Ukraińców skierowało się do zachodnich granic swego państwa. Już pierwszego dnia konfliktu na granicy z Polską utworzyły się kolejki samochodów i pieszych, a większość uchodźców stanowiły kobiety i dzieci.

Praktycznie od samego początku wojny oraz napłynięcia na teren Dolnego Śląska ukraińskich uchodźców, powiat dzierżoniowski zaangażował się w pomoc wschodnim sąsiadom, starając się zapewnić im jak najszerszy wachlarz narzędzi wsparcia. Działania te były realizowane z inicjatywy starosty dzierżoniowskiego Grzegorza Kosowskiego.

Już w niedzielę 27 lutego odbyło się w Starostwie Powiatowym w Dzierżoniowie pilne spotkanie z wicewojewodą dolnośląskim Jarosławem Kresą oraz przedstawicielami gmin powiatu dzierżoniowskiego, które w całości zostało poświęcone udzieleniu skutecznej pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zdecydowano wówczas między innymi o utworzeniu Powiatowego Punkt Kontaktowego, który pełnił funkcję koordynującą różne formy pomocy, w tym między innymi pomoc prawną.

W kolejnych miesiącach odbyło się łącznie 14 spotkań w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które w całości były poświęcone sprawom uchodźców z Ukrainy. Uczestniczyli w nich przedstawiciele: gmin, policji, straży pożarnej, inspekcji sanitarnej, weterynaryjnej, nadzoru budowlanego i zarządu dróg powiatowych.

Ze względu na zaistniałą sytuację kryzysową działania pomocowe realizowane były od tego czasu w systemie całodobowym i wielowymiarowym. Zalicza się do nich między innymi organizacja bazy kwaterunkowej dla uchodźców z Ukrainy w obiektach jednostek organizacyjnych powiatu dzierżoniowskiego oraz u podmiotów prywatnych. Z polecenia wojewody dolnośląskiego Powiat aktywnie uczestniczył również w procesie relokacji uchodźców z Ukrainy. Proces ten realizowany był w systemie całodobowym i obejmował kilkadziesiąt wytypowanych lokacji.

Na bazie Powiatowego Magazynu Interwencji Kryzysowej utworzono także powiatową bazę logistyczną, gromadzącą niezbędny asortyment pomocowy (pakiety zawierające „starter” dla uchodźców, a więc: środki spożywcze, ubrania, środki higieniczno-kosmetyczne), które były dystrybuowane wśród uchodźców.

Warto podkreślić, że od samego początku kryzysu uchodźczego, dużym wsparciem okazały się także wszelkie organizacje pożytku publicznego, przedsiębiorcy i lokalni darczyńcy. Nieocenioną pomocą była także młodzież ze szkół ponadpodstawowych, która wraz z nauczycielami prowadziła liczne zbiórki i akcje na rzecz obywateli Ukrainy.

Powiat Dzierżoniowski realizował również działania informacyjno-szkoleniowe w zakresie edukacji dzieci i młodzieży, rynku pracy oraz spraw społecznych. Zorganizowano także trzy edycje kursu języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Oprócz tego pozyskano fundusze rządowe w wysokości 1,5 mln złotych na działania pomocowe oraz uzyskano wsparcie rzeczowe od Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców w postaci śpiworów, materacy, pościeli i środków higieny osobistej.
Powiat pozyskał również z Agencji Rezerw Strategicznych pomoc rzeczową w postaci łóżek, koców i pościeli na potrzeby dodatkowych miejsc kwaterunkowych dla uchodźców.

Dodatkowo Powiat Dzierżoniowski podjął decyzję o utworzeniu w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Bielawie oddziału przygotowawczego dla uczniów z Ukrainy. Uczniowie przyjęci do tego oddziału mogli przede wszystkim skorzystać z intensywnej nauki języka polskiego, ponieważ w planie nauczania na naukę języka przeznaczono 8 godzin tygodniowo. Pozostałe przedmioty z zakresu kształcenia ogólnego realizowane były zgodnie z podstawą programową w sposób dostosowany do możliwości uczniów.

W pomoc uchodźcom zaangażował się także Powiatowy Urząd Pracy w Dzierżoniowie, który wraz z miastem Dzierżoniów oraz innymi instytucjami (ZUS, OPS) zainicjował otwarcie Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego w Sowiogórskim Centrum Komunikacyjnym. W tym miejscu obywatele Ukrainy mogli skorzystać z kompleksowej pomocy. W tym miejscu prowadzona była również: rejestracja bezrobotnych, pośrednictwo pracy, a przy punktach obsługiwanych przez ZUS i OPS, obywatele Ukrainy mogli złożyć wnioski o uzyskanie form wsparcia oferowanych przez te instytucje.

Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działał przez kilka miesięcy, i został zamknięty w związku ze zmniejszeniem liczy osób z Ukrainy napływających do naszego powiatu. Pomoc, rejestracja i poradnictwo dla obywateli Ukrainy jednak była świadczona w dalszym ciągu w siedzibie PUP, w czym pomagały dwie tłumaczki (obywatelki Ukrainy), które były zatrudnione w PUP w 2022 roku.

Oprócz tego w minionych miesiącach Powiat Dzierżoniowski współorganizował przedsięwzięcia pod nazwą „Międzynarodowy Dzień Kultury Ukraińskiej”. W ramach działań zorganizowany został między innymi: koncert ukraińsko-polski oraz warsztaty kulinarne pn: „Sekrety Kuchni Ukraińskiej”. Ponadto samorząd koordynował projekt pod hasłem „Poznajemy region i okolice” w ramach warsztatów letnich dla dzieci z Ukrainy i Polski. Oprócz tego współorganizowano spotkania mikołajkowe dla dzieci ukraińskich.

Działania realizowane w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego koordynował Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.