herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Powiatowe obchody 100-lecia Niepodległości

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Mieszkańcy wszystkich gmin powiatu dzierżoniowskiego wspólnie świętowali 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Radosna uroczystość odbyła się 11 listopada w Dzierżoniowie.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości każda z gmin obchodziła u siebie. Później jednak mieszkańcy całego powiatu spotkali się na imprezie finałowej w Dzierżoniowie pod hasłem „100 lat Niepodległości – Święto Radości”. Inicjatorem idei wspólnego świętowania był starosta Janusz Guzdek.

– Raz w życiu obchodzi się 100 lat. Ten wyjątkowy dzień w naszej historii postanowiliśmy uczcić wspólnie – mówił w imieniu przedstawicieli gmin i powiatu dzierżoniowskiego starosta Janusz Guzdek. – To dzień wdzięczności dla tych, którzy walczyli o niepodległość, ale przede wszystkim radości z tego, że żyjemy w wolnym kraju. Cieszmy się, że to właśnie nam przypadło w udziale świętować tą piękną uroczystość.

Powiatowe obchody 11 listopada rozpoczęły się od otwarcia Mostu Niepodległości przy ul. Sienkiewicza w Dzierżoniowie. Następnie wszyscy udekorowani w biało-czerwone kotyliony, flagi, parasole i balony w barwnym pochodzie przemaszerowali do Rynku. Tam przy ul. Krasickiego została odsłonięta Mozaika Niepodległości upamiętniająca to wydarzenie.

Później był czas na okolicznościowy tort dla mieszkańców i patriotyczne występy – na scenie w dzierżoniowskim Rynku prezentowali się reprezentanci miast i gmin powiatu. Uroczystość zakończyło widowisko multimedialne przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii Polski.

Idea spędzenia tego wyjątkowego czasu razem w radosnej atmosferze przyciągnęła wiele osób. Zachęcały też przygotowane dla mieszkańców atrakcje, które bez udziału i zaangażowania gmin i powiatu nie miałyby takiego rozmachu. Ziemia Dzierżoniowska pięknie oddała hołd Niepodległej.