herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

8 kwietnia odbyło się drugie w tym miesiącu spotkanie w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Posiedzenie przeprowadzone w formie wideokonferencji poprowadził starosta Grzegorz Kosowski wraz z wicestarostą Andrzejem Bolisęgą.

Wzięli w nim udział wójtowie i burmistrzowie gmin oraz przedstawiciele: Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, jednostek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Wydziału Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego, a także jednostek organizacyjnych powiatu.

Według informacji przekazanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Dzierżoniowie (na dzień 8 kwietnia na godzinę 13:00) w powiecie stwierdzono 87 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Natomiast w ciągu ostatniego tygodnia stwierdzono 356 nowych zakażeń i 2 zgony. W izolacji przebywają aktualnie 562 osoby, a w kwarantannie 981 osób. W sumie od początku pandemii z powodu COVID-19 zmarło w Powiecie Dzierżoniowskim 145 osób.

Od soboty 10 kwietnia w Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie będą funkcjonowały 64 łóżka, w tym 4 łóżka z respiratorem, na tak zwanym oddziale covidowym. Pozostaną także 4 łóżka buforowe. Należy podkreślić, że jest to maksymalna ilość łóżek covidowych, którą jest w stanie zrealizować Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie.

W związku z obecną sytuacją zmniejszony zostanie oddział chirurgiczny, który będzie działał w ograniczonym zakresie – tylko dla ostrych przypadków. Obecnie szpital rozpoczął szczepienia populacyjne oraz szczepienia drugiej dawki dla osób z grupy pierwszej. Na dzień dzisiejszy ilość szczepień realizowanych przez placówkę wynosi około 100 osób dziennie. W zakresie szczepień populacyjnych Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie zarejestrował około 1000 osób na kwiecień, a  aktualnie trwa rejestracja na maj.

Pomoc Zespołom Ratownictwa Medycznego świadczy od wielu tygodni Państwowa Powiatowa Straż Pożarna w Dzierżoniowie, która wspiera ratowników w transporcie chorych na COVID-19.

W zakresie zapobiegania, przeciwdziałania COVID-19 powiat realizuje działania prewencyjne w postaci dystrybucji maseczek ochronnych dla mieszkańców powiatu dzierżoniowskiego.

Organizatorem spotkania w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego jest Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich.