herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego – sytuacja pandemiczna poprawia się

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

29 kwietnia odbyło się spotkanie w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Posiedzenie przeprowadzone w formie wideokonferencji poprowadził starosta Grzegorz Kosowski wraz z wicestarostą Andrzejem Bolisęgą.

Wzięli w nim udział wójtowie i burmistrzowie gmin oraz przedstawiciele: Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, jednostek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Wydziału Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego, a także jednostek organizacyjnych powiatu.

Według informacji przekazanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Dzierżoniowie (na dzień 29 kwietnia na godzinę 12:00) w powiecie stwierdzono 43 nowe przypadki zakażenia COVID-19. Łącznie w naszym powiecie dotychczas stwierdzono 5989 zachorowań. Warto dodać, że do tej pory odnotowano 178 zgonów.

Na 64 łóżka znajdujące się na tak zwanym oddziale covidowym w Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie, 56 było zajętych. Oprócz tego zajęte były wszystkie 4 stanowiska respiratorowe. Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie wykonał do tej pory 4388 szczepień, a w maju placówka planuje zrealizować kolejnych 500 – 600 szczepień.

Niestety mimo pełnej gotowości do działania, do tej pory nie rozpoczął pracy Punkt Szczepień Powszechnych, który został utworzony na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dzierżoniowie. Punkt nie jest uruchomiony wyłącznie z uwagi na brak dostaw szczepionek.

Wzrosła natomiast liczba realizowanych szczepień przez przychodnie zdrowia (POZ). W bieżącym tygodniu prowadzona jest akcja szczepień 70 i 80 latków, którzy mieli późniejsze terminy szczepień.

Na dzień 29 kwietnia liczba mieszkańców zaszczepionych przeciwko COVID-19 wynosi 21.013 (w tym 5554 – II dawka i 15459 – I dawka).

Należy jednak dodać, że nasi mieszkańcy szczepią się również poza terenem powiatu (głównie w Wałbrzychu).

Zarówno Komenda Powiatowa Policji, jak i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej realizują swoje zadania bez zakłóceń. W obu jednostkach nie odnotowano zachorowań wśród funkcjonariuszy. Wszyscy zadeklarowani funkcjonariusze zostali zaszczepieni.

Wśród mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Bielawie oraz filii w Niemczy nie odnotowano zakażenia koronawirusem.

Sytuacja epidemiologiczna w powiecie dzierżoniowskim tak jak w całej Polsce normalizuje się i ma widoczną tendencję spadkową zarówno nowych zachorowań, aktywnych przypadków jak i osób przebywających w szpitalach, izolacji orz kwarantannie.

Mimo tego Starosta Dzierżoniowski wraz z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym zaapelowali, by nadal zachować ostrożność i bezwzględnie przestrzegać reżimu sanitarnego oraz wszystkich obowiązujących zasad i ograniczeń.

Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego koordynuje Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego.