herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Rowerem po Powiecie Dzierżoniowskim

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Środek wakacji to okazja do spędzenia wolnego czasu na łonie natury w towarzystwie pięknych, malowniczych widoków. Wystarczy wsiąść na rower i zwiedzić Powiat Dzierżoniowski. W naszym regionie mamy wiele ciekawych tras rowerowych, więc każdy miłośnik dwóch kółek znajdzie coś dla siebie.

Tym razem polecamy trasę “Żółtą”, której start i meta znajdują się na parkingu przy Jeziorze Bielawskim. W tym miejscu będzie można zostawić samochód i rozpocząć rowerową przygodę.

Kierując się w stronę fontanny miniemy Manhattan Bielawa oraz Gościniec Sudecki. Natomiast przy końcu ogrodzenia, zjeżdżając z terenu jeziora dojedziemy do drogi rowerowej Bielawa – Pieszyce. Po swojej lewej stronie będziemy mogli zobaczyć Interaktywne Centrum Poszanowania Energii, które kiedyś było stacją pomp zaopatrującą w wodę okoliczne zakłady włókiennicze. Zobaczymy również panoramę Gór Sowich oraz na wprost, kościół św. Antoniego Padwy w Pieszycach. Watro dodać, iż ten kościół posiada zegar z kurantem, którego usłyszymy o pełnych godzinach.

Mijając stadion miejski i odkryty basen kąpielowy znajdziemy się na drodze asfaltowej łączącej Bielawę z Pieszycami. W tracie jazdy do Bratoszowa odpoczniemy na drewnianych ławeczkach przy pięknym stawie rybnym. Poruszając się dalej miniemy pomnik postawiony na VI rocznicę powstania Manifestu Lipcowego a na wjeździe do Piskorzowa stadninę koni. Tuż przed skrzyżowaniem zobaczymy również XVI wieczny kościół św. Jana Nepomucena.

Jeżeli będziemy chcieli odpocząć, kierując się w stronę Pieszyc, przy ulicy Lipowej 5 znajdziemy stół z ławkami dla turystów. Po nabraniu sił na dalszą wyprawę ruszamy drogą wzdłuż lasu gdzie warto na chwilę przystanąć by podziwiać panoramę Bielawy, Dzierżoniowa i Pieszyc, a także widok na Górę Ślężę.

Kontynuując wycieczkę wzdłuż lasu jedziemy aż do Leśnej Szkoły, gdzie po skręcie w lewo wjedziemy na drogę asfaltową, którą miniemy salę balową Splendor i Hotel Dębowy Biowellness & Spa. Skręcając w lewo zakończymy naszą przygodę na parkingu przy Jeziorze Bielawskim, gdzie rozpoczynaliśmy wycieczkę.

Trasa “Żółta” jest odpowiednia dla osób w każdym wieku ze względu na łagodny przebieg, wiele miejsc przeznaczonych do odpoczynku oraz piękne widoki.

Szczegółowe informacje na temat trasy rowerowej “Żółtej” oraz mapę znaleźć można na stronie internetowej Powiatu Dzierżoniowskiego w zakładce Dla Turysty – Trasy Rowerowe. Zachęcamy również do kontaktu z Biurem Promocji Kultury Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowietel. 74 831 66 01, e-mail: promocja@pow.dzierzoniow.pl.