herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Spacerowy weekend w Powiecie Dzierżoniowskim

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Wakacyjny czas i towarzysząca mu wspaniała pogoda sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu. Bez wątpienia warto wybrać się na spacer i przy okazji zwiedzić ciekawe miejsca w Powiecie Dzierżoniowskim.

Ostatnio opisywaliśmy dwie z czterech ścieżek przyrodniczo – edukacyjnych znajdujących się na naszym terenie. Tym razem opiszemy kolejne dwie, zupełnie różne z uwagi na swój przebieg i stopień trudności.

Dla osób lubiących górskie wycieczki i leśne drogi, proponujemy Ścieżkę Przyrodniczo-Edukacyjną Wzgórza Kiełczyńskie. Jej początek znajduje się w Kiełczynie nieco poniżej Kościoła pw. Narodzenia NMP. Na trasie ustawionych jest szesnaście tablic opisujących szczególne miejsca, roślinność, zwierzęta czy architekturę występującą na ścieżce. Po drodze będziemy mogli podziwiać m.in. Kościół pw. Narodzenia NMP w Kiełczynie, pomnik poległych w I Wojnie Światowej oraz niezapomniane widoki na panoramę Gór Sowich. Podczas wędrówki czeka na nas kilka ciekawostek, min.: rzadkie gatunki roślin, pozostałości dawnych kopalni magnezytu, który występuje w obrębie ciemnozielonych serpentynitów, czy imponujące swoim rozmiarem kopce mrówek. Ostatni punkt wycieczki znajduje się na leśnym parkingu, który jest powyżej Kościoła pw. Narodzenia NMP w Kiełczynie. Jest to trasa wymagająca ale bardzo malownicza. W przypadku dużych upałów, wędrujący tu turysta znajdzie przyjemny cień. Opiekę nad tą ścieżką sprawuje Gmina Dzierżoniów oraz Nadleśnictwo Miękinia.

Drugą ścieżką, która głównie przebiega pomiędzy polami jest Ścieżka Przyrodniczo-Historyczna w Piławie Dolnej. Trasa jest płaska i dość łatwa, dlatego nadaje się nawet dla najmłodszych turystów. Swój początek ma przy malowniczych stawach, na których żyją różne gatunki dzikich ptaków. Podczas wycieczki będziemy mogli zobaczyć Kościół “czerwony” i “biały” oraz dawny cmentarz ewangelicki, na którym znajduje się przepiękna aleja z drzewami porośniętymi bluszczem. Na trasie znajdują się także dwa punkty rekreacyjne, na których można odpocząć. Ścieżka bogata jest również w piękne widoki obejmujące panoramę na kotlinę Dzierżoniowską oraz Góry Sowie. Warto również dodać, że opiekę nad tą ścieżką sprawuje Gmina Dzierżoniów.

Turystów, którzy są ciekawi pozostałych atrakcji Powiatu Dzierżoniowskiego zapraszamy na stronę pow.dzierzoniow.pl (zakładka „Dla Turysty”) oraz na fanpage na Facebooku (Powiat Dzierżoniowski)
Wszystkie opisane tam miejsca świetnie nadają się do wspólnych rodzinnych wycieczek, pozwolą też odetchnąć i oderwać się od codzienności.