herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Niebieskie balony uniosły się nad dzierżoniowskim Rynkiem 1 kwietnia. Wypuścili je burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski, starosta Janusz Guzdek oraz przedstawiciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dzierżoniowie, by zwrócić uwagę mieszkańców na problemy dzieci dotkniętych autyzmem.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu od kilku lat obchodzony jest 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu.

– Autyzm to nie jest choroba, ale zespół zaburzeń, który diagnozowany jest coraz częściej. Myślę, że gdy ludzie dowiedzą się, jak te dzieci funkcjonują, będą je lepiej postrzegać i ułatwiać im wejście w społeczeństwo – mówi Magdalena Borzestowska, nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dzierżoniowie, który wspólnie ze stowarzyszeniem „Pomost” działającym przy placówce był organizatorem happeningu.

Młodzież z SOSW zebrana w Rynku nie tylko rozdawała niebieskie baloniki symbolizujące wsparcie dla osób z autyzmem, ale także zaprezentowała przejmującą wypowiedź osoby autystycznej: „Mam autyzm. Czuję trochę inaczej. Jestem inny niż ty, ale nie gorszy. Czasami jest mi trudno, ale ciężko pracuję, żeby zrozumieć świat”.

Na koniec akcji burmistrz miasta zadeklarował, że przez trzy pierwsze dni kwietnia dzierżoniowski ratusz będzie oświetlony na niebiesko, co ma symbolizować zrozumienie dla tej grupy ludzi i podkreślać, że mogą oni liczyć na wsparcie ze strony miasta.

Ponadto od września tego roku SOSW planuje otwarcie klasy, do której będą uczęszczać tylko dzieci autystyczne.

– Dzierżoniowski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy jest otwarty na dzieci autystyczne. Chcielibyśmy, aby znalazły one w nim swoje miejsce. Czuły się w nim dobrze i rozwijały się – mówi starosta Janusz Guzdek.

W najbliższą środę 6 kwietnia o godz. 10.00 w SOSW w Dzierżoniowie będzie można obejrzeć inscenizację, podczas której zostaną przedstawione problemy dzieci ze spektrum autyzmu, ich emocje i trudności, z jakimi spotykają się każdego dnia. Po występie odbędzie się Dzień Otwarty, na który nauczyciele zapraszają rodziców zainteresowanych zapisaniem dziecka do klasy pierwszej dla dzieci autystycznych.