herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Trasa czerwona 1 – start w pobliżu Przerzeczyna Zdrój

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Malownicza trasa o średnim stopniu trudności, bez stromych podjazdów.

Długość trasy – 22,2 km.
Trasa dobrze oznakowana.
Stopień trudności – średni, dla całej rodziny.
Proponowany start i meta – parking przy SMAŻALNI RYB w odległości ok. 1000 m od skrzyżowania w Przerzeczynie Zdroju w kierunku do Ząbkowic, przy trasie krajowej nr 8.

MAPA TRASY

OPIS TRASY
Trasa ma swój początek na parkingu przed Przerzeczynem – Zdrój przy drodze krajowej nr 8. Tutaj na parkingu możemy pozostawić samochód i przesiąść się na rower. Wyruszamy
w kierunku do Przerzeczyna Zdroju. W Przerzeczynie przejeżdżamy koło Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a następnie kierujemy się do Podlesia. Tam szlak czerwony skieruje nas w lewo w stronę Niemczy, kolejno przejeżdżamy ulicą Ogrodową, Wiejską aż do ulicy Gumińskiej, która następnie dochodzi do ulicy Stary Plac.

Po drodze mijamy liczne gospodarstwa. Następnie wyjeżdżamy z Niemczy, mijając po prawej stronie stację benzynową przejeżdżamy prosto przez skrzyżowanie z krajową drogą nr 8 i kierujemy się do Gilowa. Droga asfaltowa prowadzi pomiędzy polami, a następnie przez lasek, gdzie możemy odpocząć lub zwiedzić ścieżkę przyrodniczą w Dolinie Tatarskiej.

W Gilowie skręcamy w lewo tuż przy Ośrodku Hodowli Zarodowej Bydła. Dalej droga prowadzi do Kośmina. Po naszej lewej stronie będzie widoczna kopalnia sjenitu. W Kośminie jedziemy ulicą Kośmińską, a następnie Lipową, którą wyjeżdżamy z terenu zabudowań. Następnie skręcamy w lewo i drogą polną pomiędzy polami jedziemy w kierunku Piławy Górnej. Przecinamy ulicę Bolesława Chrobrego i dojeżdżamy do ulicy Okrzei.

Następnie dojeżdżamy do ulicy Bohaterów Getta, którą wyjeżdżamy z zabudowań. Tuż przed lasem skręcamy w prawo w polną drogę. Podróżując pomiędzy polami dojeżdżamy do Ligoty Małej. Skręcamy w prawo i jedziemy trasą ścieżki przyrodniczo edukacyjnej Ligota Mała – Przerzeczyn Zdrój.

Trasa wiedzie polną ścieżką pomiędzy malowniczymi kompleksami stawów. Na końcu drogi dojeżdżamy do parkingu przy drodze krajowej numer 8, skąd rozpoczęliśmy trasę. Trasa jest dość łatwa do przejechania, a podczas jazdy towarzyszą nam piękne i różnorodne krajobrazy. Wiedzie ona przez drogi o niskim natężeniu ruchu lub polne, jednak częściowo poruszamy się ruchliwymi ulicami. Należy zachować szczególną ostrożność na skrzyżowaniu przy przekraczaniu drogi krajowej nr 8 wyjeżdżając z Niemczy i kierując się w stronę Gilowa. Droga ta jest bardzo ruchliwa i niestety nie ma alternatywy dla jej przekroczenia.