herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Trasa czerwona 2 – start w Pieszycach

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Górska trasa o średnim stopniu trudności, ze stromymi podjazdami.

Długość trasy – 22,4 km.
Trasa dobrze oznakowana.
Stopień trudności – bardzo trudny – zwłaszcza odcinek górski, przeznaczona dla osób z dobrą kondycją.
Proponowany start i meta – Pieszyce, parking przy Urzędzie Miejskim.

MAPA TRASY

Trasę rozpoczynamy od parkingu przy Urzędzie Miejskim w Pieszycach, gdzie możemy zaparkować samochód i przesiąść się na rower. Za urzędem, zgodnie ze wskazaniami szlaku czerwonego, kierujemy się w prawo do góry w stronę Rościszowa. Dojeżdżając do skrzyżowania drogi głównej z drogą tzw. Dorotką po której przebiega rowerowy szlak żółty, skręcamy w lewo
i jedziemy pod górę. Tutaj trasa przebiega polną drogą wzdłuż głównej drogi Rościszowa.

Po prawej zobaczymy piękny biały budynek Specjalistycznego Szpitala Chorób Płuc wybudowany w 1898 roku oraz nieduże domki jednorodzinne wybudowane na zboczach gór. Na końcu polnej drogi dojeżdżamy do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo i tuż za mostkiem jedziemy w lewo, do góry.

Trasa prowadzi krętą drogą asfaltową w górę w kierunku Potoczka. Za pojedynczymi domkami zjeżdżamy z drogi asfaltowej w drogę polną. Tu po niedługim polnym odcinku zaczyna się trudny odcinek górski. Droga jest stroma, kamienista i mocno prowadząca pod górę.

Jadąc cały czas lasem zaczynamy zjeżdżać w dół. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej, którą jedziemy w lewą stronę w dół, kierując się ku Kamionkom. Kiedy miniemy planki na sanki, z których roztacza się piękny widok na Kamionki tuz przy ostrym zakręcie w prawo warto się zatrzymać. Po lewej stronie znajduje się ścieżka sentymentalna przy hotelu „Czarny Rycerz”, którą można przy okazji odwiedzić.

Podczas wędrówki tą ścieżką podziwiać można skalisty krajobraz, który tworzą gnejsowe skałki. Jadąc dalej szlakiem czerwonym przejeżdżamy przez Kamionki i wjeżdżamy
do Pieszyc, gdzie dojedziemy prosto do parkingu skąd rozpoczęliśmy trasę.

Szlak jest bardzo wymagający z uwagi na strome i bardzo kamieniste podjazdy. Trasa przebiega przez miasto, pola i w największej części po górach, co daje możliwość podziwiania pięknych widoków.