herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Trasa niebieska – start w Dzierżoniowie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Miejska trasa o średnim stopniu trudności.

Długość trasy – 30 km.
Trasa dobrze oznakowana.
Stopień trudności – średni.
Proponowany start i meta – Dzierżoniów, ul. Korczaka.

MAPA TRASY

Trasę rozpoczynamy przy ul. Korczaka w Dzierżoniowie. Tutaj znajdziemy kilka parkingów na których możemy zaparkować samochód i przesiąść się na rower. Na początku trasy kierujemy się w stronę Uciechowa, jadąc drogą spacerowo-rowerową. Przed Uciechowem skręcamy w lewo i dalej polną drogą jedziemy wzdłuż Uciechowa.

Następnie dojeżdżamy do drogi asfaltowej, na której nasz szlak łączy się z zielonym szlakiem rowerowym. Skręcamy w prawo i tą drogą jedziemy w stronę zabudowań. Tuż przed nimi skręcamy w lewo i jedziemy dalej drogą polną. Dojeżdżamy do ulicy Wylotowej i jedziemy nią do jej końca.

Następnie skręcamy w prawo w polną drogę, którą dojeżdżamy do ulicy Kwiatowej, prowadzącej do Jaźwiny. Przejeżdżamy obok Kościoła parafialnego Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie, o którym pierwsze wzmianki pojawiają się w 1335 roku, który został odbudowany i powiększony w 1692 r., natomiast w 1885 roku dobudowano wieżę zachodnią.

Dalej szlak niebieski poprowadzi nas drogą polną, następnie asfaltową do Kiełczyna, gdzie przy Kościele Narodzenia NMP Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Kiełczynie znajduje się ścieżka przyrodniczo-edukacyjna Wzgórza Kiełczyńskie.

Jest to wymagająca, kamienista, ze stromymi podejściami ścieżka, której przejście zajmuje około 3 godzin. Niemniej jednak zaskoczy nas atrakcyjnymi widokami, informacjami i pozostałościami po złożach serpentynitu, można tu również zobaczyć chronione gatunki roślin. Trasa wiedzie dalej do Książnicy, gdzie szlak skieruje nas w drogę wewnętrzną (asfaltową), a następnie drogę polną prowadzącą do Włók. Wyjeżdżając z Włók po lewej stronie znajduje się Gnejsowa Górka. Tu warto się zatrzymać, odpocząć i przy okazji odwiedzić ścieżkę edukacyjną z tablicami, na których umieszczono wiele informacji na temat okolicznych miejscowości, wzgórz i gór, a także skał i minerałów.

Ze szczytu górki rozciągają się przepiękne widoki na Góry Sowie, masyw Ślęży oraz Wzgórza Niemczańskie. Ruszając dalej drogą rowerową dojedziemy do Dzierżoniowa, do miejsca skąd rozpoczęliśmy trasę. Trasa prowadzi w większości drogami polnymi, bocznymi lub drogami o małym natężeniu ruchu, przez co jest bezpieczna.

Jest to bardzo atrakcyjny szlak z uwagi na przepiękne widoki oraz łagodny przebieg.