herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Trasami Powiatu Dzierżoniowskiego

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Wakacje dobiegają końca, a słoneczne, upalne dni odchodzą wraz z nimi. Warto jednak skorzystać z ostatnich wolnych chwil by spędzić czas na łonie natury.

Na zdjęciu ukazany jest pałac w Dobrocinie z otaczającym go stawem

Powiat Dzierżoniowski zachwyca swoich mieszkańców nie tylko różnorodnością zabytków i kryjącą się w nich historią, ale również pięknymi ścieżkami przyrodniczymi. Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas w otoczeniu przyrody, nasz region oferuje także wiele tras rowerowych, na których fani dwóch kółek mogą podziwiać niezwykłą faunę i florę oraz przepiękne panoramy powiatu.

Godną polecenia jest Trasa Zielona, która start oraz metę ma w Dzierżoniowie na ulicy Strumykowej, tuż przy Ośrodku Sportu i Rekreacji. W tym miejscu po zaparkowaniu samochodu można rozpocząć rowerową przygodę.

Kierując się w stronę Bielawy miniemy ulicę Ceglaną, Grunwaldzką, Dzierżoniowską oraz Piławską. Następnie jadąc ulicą Wodną dojedziemy do rozwidlenia gdzie skręcając w lewo zauważymy Winnicę Bielawską. Natomiast poruszając się dalej polną drogą będziemy mogli zobaczyć piękny widok na Wzgórza Bielawskie i Myśliszów. W tym miejscu szlak zielony łączy się ze szlakiem niebieskim. Po dostaniu się do folwarku kierujemy się w stronę Owiesna aż do Piławy Dolnej. Dalej jadąc drogą szutrową zauważymy wiadukt. Po jego obu stronach znajdują się Stawy Piławskie. Jest to miejsce, w którym można odpocząć w otoczeniu urokliwej przyrody.

Po nabraniu sił na dalszą wyprawę poruszamy się drogą polną, którą dojedziemy do pałacu oraz dobrocińskich stawów. Pałac ten został wzniesiony pod koniec XVIII wieku, a obecnie jest własnością prywatną, jednak nieużytkowaną. Przejeżdżając przez Uciechów, na samym jego końcu wjedziemy na drogą asfaltową, którą dojedziemy do Włók, a później do Nowizny. Poruszając się ulicą Brzegową skręcamy w lewo przy zakładach Frankonii. Następnie przemieszczając się ulicą Zachodnią, Pieszycką i Ciepłowniczą, aż do Kilińskiego, znajdziemy się przy Wodociągach. Stamtąd ulicą Zieloną i Podwalną aż do parkingu przy OSiRze, na którym zaczynaliśmy wycieczkę.

Trasa Zielona jest bardzo dobrze oznakowana i posiada średni stopień trudności.

Szczegółowe informacje na temat tras rowerowych oraz mapę znaleźć można na stronie internetowej Powiatu Dzierżoniowskiego w zakładce Dla Turysty – Trasy Rowerowe. Zachęcamy również do kontaktu z Biurem Promocji Kultury Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie tel. 74 831 66 01, email: promocja@pow.dzierzoniow.pl.