Pomimo wielu ostrzeżeń w dalszym ciągu dochodzi do wielu oszustw na terenie powiatu dzierżoniowskiego.
Apelujemy o to by nie przekazywać pieniędzy bez upewnienia się, że osoba prosząca o pożyczkę to faktycznie znajomy lub członek rodziny. Pomysłowość przestępców nie zna granic – tłumaczą się brakiem pieniędzy na powrót do domu, potrzebą naprawy auta, czy utratą telefonu. Przekonują, że oddadzą pieniądze w najbliższym czasie, jednak nasze środki nigdy nie trafiają do osoby, której chcieliśmy pomóc.
Metody oszustw
- Metoda „na policjanta” jest modyfikacją metody „na wnuczka”: oszust dzwoni do starszej osoby, podając się za członka rodziny lub policjanta. Informuje o rzekomym wypadku i konieczności wpłacenia kaucji, szybkiej pożyczki, czy opłaty za leczenie. Oszust prosi o przekazanie pieniędzy osobie, która się zgłosi, bądź pozostawienie gotówki w umówionym miejscu. Po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa.
- Metoda na funkcjonariusza chwytającego przestępców: oszust dzwoni, podając się najczęściej za funkcjonariusza CBŚ, informując o rozpracowywaniu grupy przestępczej. Nakazuje wypłacenie oszczędności lub zaciągnięcie kredytu i przekazanie gotówki.
- Oszustwa telefoniczne: oszuści dzwonią, podając się za policjantów lub członków rodziny, prosząc o pieniądze, gotówkę lub kosztowności. Po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa.
- Oszustwa ba Portal Ogłoszeniowy: wystawianie przedmiotu na sprzedaż: Kupiec proponuje zapłatę, wysyłając link do rzekomej strony portalu ogłoszeniowego. Kliknięcie w link: Ofiara trafia na fałszywą stronę, podobną do oryginalnej, i podaje dane swojej karty płatniczej. Autoryzacja transakcji: Oszust wysyła SMS z kodem autoryzacyjnym. Ofiara wprowadza kod, myśląc, że to potwierdzenie odbioru pieniędzy, ale w rzeczywistości dodaje swoją kartę do aplikacji płatniczej oszusta.
- Oszustwo na Pracownika Banku: oszuści dzwonią do klientów, podszywając się pod pracowników banku, i informują o rzekomej próbie kradzieży z konta. Proszą o zainstalowanie aplikacji, która w rzeczywistości przejmuje kontrolę nad telefonem ofiary.
- Oszustwa przy sprzedaży towarów: oszuści oferują na sprzedaż różne przedmioty na portalach społecznościowych. Po otrzymaniu zapłaty nie wysyłają towaru lub przesyłają coś bezwartościowego.
- Oszustwa na wysłanie kodu BLIK: oszuści coraz częściej przejmują konta na portalach społecznościowych lub tworzą konta podszywające się pod Twoich znajomych. Następnie za pośrednictwem komunikatora rozsyłają do znajomych prośby o pilną pożyczkę poprzez wysłanie kodu BLIK.
- Oszustwa na paczkę: Starsze osoby często są nakłaniane do przygotowania paczek z kosztownościami lub gotówką i przekazania ich nieznanej osobie.
Jak się chronić?
- Potwierdź telefonicznie, mailowo lub przez SMS: Zawsze upewnij się, że osoba prosząca o pożyczkę to faktycznie Twój znajomy lub członek rodziny. Bezpieczeństwo naszych pieniędzy w dużej mierze zależy od nas samych!
- Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy ani kosztowności nieznanym osobom.
- Policja nigdy nie prosi telefonicznie o udział w działaniach operacyjnych.
Jeśli ktoś prosi nas o pieniądze telefonicznie lub mamy wątpliwości co do rozmówcy, należy skontaktować się z najbliższymi. W razie podejrzeń o oszustwo należy natychmiast skontaktować się z Policją, dzwoniąc na 997 lub 112. - Prawdziwi pracownicy banku nigdy nie proszą o login, hasło ani instalację dodatkowego oprogramowania.
- Nigdy nie podawaj pełnego numeru karty ani kodu CVV przez telefon.
- W przypadku wątpliwości rozłącz się i samodzielnie skontaktuj z bankiem.
- Korzystaj z ubezpieczonych aukcji na sprawdzonych portalach.
- Wybieraj dostawy z możliwością sprawdzenia zawartości przed odbiorem.
- Sprawdzaj opinie o sprzedających i weryfikuj ich dane.
- Zawsze uważnie czytaj SMS-y autoryzacyjne.
- Korzystaj z zabezpieczonych form płatności oferowanych przez portale ogłoszeniowe.
- Nigdy nie wchodź w podejrzane linki i sprawdzaj adres strony w przeglądarce.
- Unikaj bezpośrednich transakcji i kontaktów poza platformą ogłoszeniową.
Wszystkie osoby, do których wykonywane są tego typu telefony, powinny zachować szczególne środki ostrożności. Warto zatrzymać się na chwilę, uspokoić i nie działać pod wpływem impulsu.