herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Weekend z przyrodą – Dolina Tatarska

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W gorące dni czasem dobrze jest znaleźć się w spokojnym, zaciemnionym miejscu i odetchnąć przez chwilę świeżym powietrzem. Takie miejsce może być bliżej niż ci się wydaje. Znajdująca się na Wzgórzach Niemczańskich Dolina Tatarska to istna dzika i urzekająca swym pięknem świątynia natury.

Do dyspozycji turysty dostępne są dwie ścieżki – archeologiczna i przyrodnicza. Każda z nich jest wyjątkowa na swój własny sposób. Idąc ścieżką archeologiczną wybieramy się w fascynującą podróż w czasie, odkrywając przed sobą tajemnice prasłowiańskiego świata. Na tym szlaku można bowiem znaleźć pozostałości po ulokowanym na tym terenie w IX – XI w. grodzisku. W wyniku wykopalisk archeologicznych odsłonięto tu m. in. wolno stojący piec, wały obronne czy ślady po budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Obierając drugą ścieżkę zaoferujemy sobie równie niesowite doświadczenia. Nietknięta ludzką ręką dolina stanowi ostoje dla wielu zagrożonych i rzadkich gatunków roślin. Na szczególną uwagę zasługuje występujący tu ewenement w świecie przyrody – niezwykle bliskie sąsiedztwo wielu zróżnicowanych formacji naturalnych. W obrębie tego niewielkiego skrawka ziemi napotkać możemy aż na 4 typy siedliskowe lasu.

Zróżnicowany krajobraz roślinny oraz tereny dawnego grodziska, zwane Tatarskim Okopem to jednak nie jedyne atrakcje tego miejsca. Przez Dolinę Tatarską (o głębokości aż 30 metrów) przepływa burzliwy i nieujarzmiony potok, któremu miejsce to zawdzięcza swoją drugą nazwę – Dolina Piekielnego Potoku. Dzięki bujnej roślinności oraz towarzystwu rwącej rzeki teren zapewnia niesamowite wrażenia zapachowe oraz miłe uczucie orzeźwienia. Dziewiczość lasu zachęca do eksploracji a ulokowane na jego terenie punkty widokowe zapewniają najkorzystniejsze punkty widzenia. Ponadto na ścieżce ulokowane jest także miejsce do grillowania, do Tatarskiej Doliny wybrać się można zatem także z zamiarem spokojnego wypoczynku i biwakowania wśród dzikiej natury. Pamiętaj jednak jak wyjątkowy jest to teren i jak ważna jest jego konserwacja. Szanuj naturę i jej dary – po posiłku zgaś ognisko, a następnie posprzątaj po sobie wszystkie śmieci. Dzięki temu nie tylko uda się zachować ekosystem Doliny Piekielnego Potoku, ale również zapewnić kolejnej grupie zwiedzających równie niesowite wrażenia.

Dodatkowym udogodnieniem dla odwiedzających jest bezpłatny parking zaraz przy wejściu oraz sam przebieg ścieżki, która zapętlając się niweluje konieczność wracania się po uprzednio spenetrowanych szlakach.

Ścieżka nie należy do długich i ciężkich przepraw – jej długość wynosi zaledwie 2 km i przejść ją można w mniej niż godzinę. Warto jednak zatrzymać się w tym magicznym miejscu na nieco dłużej, gdyż wrażeń z przybywania w tym niezwykłym otoczeniu nie można przyrównać do żadnych innych doświadczeń.

Dodatkowych informacji szukać można na stronie internetowej www.pow.dzierzoniow.pl lub bezpośrednio w Biurze Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.