herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Weekendowy spacer w Górach Sowich

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Zbliżający się weekend proponujemy spędzić aktywnie i wybrać się na spacer w Góry Sowie. Zimowa aura oraz piękne widoki to główne powody dla których warto wyruszyć z domu na łono natury.

Zapraszamy na wycieczkę na Wielką Sowę oraz na Kalenicę aby z wysokości zabytkowej wieży podziwiać imponującą górską panoramę.

*czas trwania wycieczki w jedną stronę około 3,5 godziny,
*trasa odpowiednia zarówno dla amatorów jak i dla rodzin z dziećmi, bardzo atrakcyjna widokowo
i przyrodniczo, z licznymi miejscami do odpoczynku,
*wieża widokowa na Wielkiej Sowie jest nieczynna z uwagi na remont.

Góry Sowie to góry znajdujące się w paśmie Sudetów Środkowych. Najwyższym ich szczytem jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Zapraszamy na wycieczkę po Górach Sowich. Każdy turysta znajdzie
tu zapierające dech w piersiach widoki, spędzi czas na łonie natury i będzie miał okazję poznać piękno krainy niezwykłego zwierzęcia jakim jest muflon.
Trasę rozpoczynamy w Bielawie. Można tu dotrzeć samochodem, autobusem lub koleją. Z Wrocławia do Dzierżoniowa możemy dojechać koleją bądź komunikacją autobusową. Natomiast z Dzierżoniowa jedziemy autobusem miejskim linii numer 1 na przystanek przy Leśnym Dworku.

Z przystanku kierujemy się do góry ulicą Nowobielawską w stronę lasu. Po drodze mijamy restaurację, która jest alternatywą dla osób nie lubiących noszenia plecaków z jedzeniem. Wzdłuż ulicy znajduje się kilka pensjonatów oferujących pokoje gościnne. Przy ścianie lasu znajduje się Leśny Dworek. Miejsce gdzie można zaparkować samochody i gdzie znajduje się wiata i miejsca wyznaczone na rozpalenie ogniska. Przepływający tamtędy potoczek z obniżonymi brzegami, umożliwi umycie rąk, napojenie zwierząt lub po prostu zagaszenie ogniska. W odległości około 1 km po lewej stronie od Leśnego Dworka znajduje się platforma widokowa na urwistym zboczu Kociego Grzbietu (651 m n.p.m.), która powstała w 2011 roku. Podziwiać z niej można piękną Panoramę Kotliny Dzierżoniowskiej ze Ślężą w tle oraz z przeciwnej strony Jar i Kalenicę.

Spacer na platformę widokową może być ciekawym urozmaiceniem wycieczki. Główna trasa rozpoczyna się przy Leśnym Dworku i prowadzi po jego prawej stronie do góry. Droga jest jakby przedłużeniem ulicy Nowobielawskiej. Trasa oznaczona jest szlakiem żółtym i prowadzi cały czas prosto.

Po około godzinie docieramy do Trzech Buków, gdzie znajdują się ławeczki. Dwie godziny drogi stąd znajduje się Kalenica. Choć trasa początkowo jest dość stroma i kamienista , dalej zmienia się w piękną leśną ścieżkę. W połowie drogi na szczyt docieramy do Zimnej Polany gdzie można zrobić przerwę
na odpoczynek w przygotowanym na ten cel miejscu. Szczyt Kalenicy wchodzi w skład Rezerwatu Bukowa Kalenica. Jest to obszar objęty ochroną rezerwatową z uwagi na występowanie skarłowaciałego lasu bukowego. Buki rosnące na terenie rezerwatu wykształciły skarłowaciałe formy przez wzgląd na kamieniste i nieregularne podłoże. Na szczycie Kalenicy oprócz wiaty znajduje się metalowa wieża widokowa z której rozciąga się piękny widok na panoramę Bielawy, Jugowa, pasma Gór Sowich, Stołowych, Bardzkich, Bystrzyckich, Złotych, Orlickich, a nawet Masywu Śnieżnika i Karkonoszy.

Z Kalenicy można wrócić przez Trzy Buki do Leśnego Dworka lub możemy kontynuować naszą wycieczkę i skierować się na Przełęcz Jugowską. Na przełęczy znajdziemy bar górski Jugówka oraz ławeczki do odpoczynku. Poniżej parkingu znajduje się Schronisko PTTK „Zygmuntówka”, gdzie na turystów czekają ciepłe posiłki i napoje.

Z Przełęczy Jugowskiej idąc pieszym żółtym szlakiem po około 15 minutach dochodzimy do platformy widokowej pod Kozią Równią, z której możemy podziwiać widoki na górę Ślężę, a także panoramę Pieszyc wraz z zachodnią częścią Dzierżoniowa. Podążając dalej żółtym szlakiem, po około 25 minutach docieramy
do Przełęczy Kozie Siodło, która jest kolejnym miejscem przygotowanym do odpoczynku. Z Koziego Siodła dzieli nas zaledwie 35 minut drogi na Wielką Sowę – najwyższego szczytu Gór Sowich należącego do Korony Gór Polski.

Na szczycie znajduje się wysoka na 25 metrów, ponad stu letnia kamienna wieża widokowa, która jest obecnie w remoncie i nie można wejść na jej szczyt. Z powrotem możemy wrócić czerwonym szlakiem turystycznym do Przełęczy Jugowskiej, a następnie przez Trzy Buki do Leśnego Dworka.