herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Większa szansa na rozwój w Specjalnym Ośrodku w Dzierżoniowie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Lepsze efekty nauczania i rozwoju uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dzierżoniowie będą możliwe dzięki pozyskaniu nowoczesnego wyposażenia i pomocy dydaktycznych oraz realizacji wielu dodatkowych zajęć innowacyjnymi metodami.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Dzierżoniowie bierze udział w projekcie „Wzrost jakości edukacji szkolnej” finansowanym w 85 procentach środkami z Unii Europejskiej.

– Dzięki realizacji projektu nasz Ośrodek zyskał salę integracji sensorycznej, która była bardzo potrzebna. Już dziś widać jej ogromny wpływ na jakość uczenia się i codziennego życia naszych uczniów – mówi Bożena Karasek, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dzierżoniowie. – Urządzenia sensoryczne w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju układu nerwowego, stymulują zmysły i prowadzą do poprawy w zakresie motoryki czy koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także mają duże znaczenie w korekcji wad postawy. Dziecko odbiera ćwiczenia jako dobrą zabawę i chętnie wykonuje zadania, co przynosi wymierne efekty terapii.

Placówka otrzymała także 70-calowy ekran dotykowy z dostępem do Internetu, który spełnia funkcję tablicy i monitora. Wykorzystanie sprzętu podczas zajęć podnosi ich atrakcyjność, dzieci chętniej podejmują się samodzielnej pracy i z mniejszym stresem wykonują ćwiczenia „przy tablicy”. Wielofunkcyjność urządzenia umożliwia wykorzystanie wielu elektronicznych materiałów edukacyjnych podczas jednych zajęć.

Poza tym Ośrodek zyskał wiele innych pomocy dydaktycznych wykorzystywanych do prowadzenia obserwacji, doświadczeń i eksperymentów, jak np. kamera cyfrowa, lornetki, soczewki, lupy, zestaw siłomierzy, a także zabawki naukowe interaktywne „Globus”, zestawy do tworzenia prostych konstrukcji i do składania origami oraz laptopy.

– Nowy sprzęt to ewidentna korzyść dla naszej placówki, ale najważniejszy jest wzrost zainteresowania dzieci różnymi dodatkowymi możliwościami poznawania świata – mówi dyrektor Bożena Karasek. – Udało się to osiągnąć dzięki kilku świetnym szkoleniom, w których wzięli udział nasi nauczyciele. Pozwoliły one na efektywne wykorzystanie pozyskanych pomocy w trakcie zajęć. Szczególnym zainteresowaniem dzieciaków cieszy się „Kodowania na dywanie” oraz aplikacja na telefon obrazująca w 3D.

Z otrzymanego wyposażenia i pomocy dydaktycznych uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum korzystają w trakcie wielu zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w ramach projektu, które opierają się głównie na stosowaniu metody eksperymentu.

Projekt „Wzrost jakości edukacji szkolnej” realizowany jest w obu prowadzonych przez powiat ośrodkach szkolno-wychowawczych – w Dzierżoniowie i w Piławie Górnej. Jego łączna wartość to 700 tys. zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi blisko 600 tys. zł. Pieniądze na jego realizację pozyskało Stowarzyszenie Aktywnego Wspierania Gospodarki w partnerstwie z Powiatem Dzierżoniowskim.

Realizacja projektu rozpoczęła się we wrześniu 2017 roku i potrwa do grudnia 2018 roku.