herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Wręczono Tytuł Honorowy “Ambasador Powiatu Dzierżoniowskiego”

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

3 czerwca Zespół Górali Czadeckich “Pojana” z Piławy Dolnej odebrał Tytuł Honorowy “Ambasador Powiatu Dzierżoniowskiego”, który został nadany przez Radę Powiatu 20 grudnia 2022 roku.

zespół Pojana na scenie podczas koncertu

Wręczenie odbyło się podczas obchodów Jubileuszu 65-lecia Zespołu, który miał miejsce w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Tytuł wraz ze statuetką wręczyli na ręce kierownika Zespołu Bożeny Żygadło: przewodniczący Rady Powiatu Jacek Grzebieluch, wicestarosta Andrzej Bolisęga oraz radni powiatowi Bernadetta Szczypka i Grażyna Król. Warto przypomnieć, że Tytuł Honorowy “Ambasador Powiatu Dzierżoniowskiego” przyznawany jest przez samorząd powiatu od 2019 roku. Do tej pory zaszczytne wyróżnienie przyznano wokalistce “Eleni”, muzykowi Tadeuszowi Nestorowiczowi oraz jednemu z najwybitniejszych polskich kolarzy Jackowi Mickiewiczowi.

Przewodniczący Rady Powiatu gratuluje zespołowi Pojana

Kilka słów o nowym Ambasadorze:
Górale Czadeccy to grupa etnograficzna, wywodząca się z okolic Czadcy (obecnie Słowacja), skąd na początku XIX w. rozpoczęli wędrówkę „za chlebem” na Bukowinę Rumuńską, gdzie przebywali około 130 lat. Po II wojnie światowej w procesie repatriacji wrócili do ojczyzny, osiedlając się m.in. na Dolnym Śląsku, w tym na terenie powiatu dzierżoniowskiego (m.in. w Pilawie Dolnej, Dzierżoniowie, Tuszynie, Włókach, Olesznej). Pomimo ponad stuletniego pobytu na obczyźnie zachowali odrębność swojej mowy, ubioru i obyczajów. To właśnie w celu zachowania dziedzictwa Górali Czadeckich, 6 stycznia 1958 roku powstał Zespół „Pojana”. Pomysłodawcą, założycielem i pierwszym kierownikiem zespołu był Jerzy Swancar, jego następcą przez wiele lat był Maksymilian Juraszek, a od 2008 roku kierownikiem zespołu jest Bożena Żygadło.

Wicestarosta wręcza statuetkę dla Ambasadora Powiatu Dzierżoniowskiego

Czteropokoleniowa „Pojana” działająca pod patronatem Gminy Dzierżoniów i Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta, już ponad sześćdziesiąt lat utrwala kulturę Górali Czadeckich, jednocześnie rozsławiając Gminę Dzierżoniów i Powiat Dzierżoniowski. Najbardziej cieszy fakt, że zawsze w szeregach zespołu było i jest młode pokolenie, czerpiące naukę od rodziców i dziadków. Podstawę repertuaru Zespołu Górali Czadeckich „Pojana” stanowią „Tajdany”, autentyczne piosenki góralskie opowiadające o ciężkiej pracy, tęsknocie, miłości, a także zawierające tematykę zalotną i żartobliwą.

Radna Powiatu Dzierżoniowskiego wręcza kwiaty zespołowi Pojana

Zespół wykonuje również utwory w językach rumuńskim, słowackim, czeskim i ukraińskim. Integralną częścią repertuaru są żywiołowe, pełne ekspresji tańce ludowe. „Pojana” często prezentuje się scenicznie na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach oraz przeglądach folklorystycznych. Zespół koncertował w Rumunii, Ukrainie, Czechach, Mołdawii, na Słowacji i Węgrzech. Od 32 lat artyści uczestniczą w jednym z największych międzynarodowych festiwali folklorystycznych „Bukowińskie Spotkania”, gdzie spotykają się, śpiewają i tańczą potomkowie Górali Czadeckich z całej Europy. Od 2015 r. do 2021 r. organizatorem części polskiej festiwalu była Gmina Dzierżoniów przy aktywnym udziale członków Zespołu, co pozwoliło mieszkańcom powiatu poznać te wartościową kulturę.

 

Radna Powiatu Dzierżoniowskiego gratuluje zespołowi Pojana

Zespół włącza się także w wydarzenia lokalne, uświetniając swoimi koncertami uroczystości okolicznościowe i patriotyczne. Spotkania lokalne, m.in. „Zadój”, „Zdybanie po latach”, „Bukowińskie Kolędowanie”, „Mała Wielkanoc”, „Nie obcyśmy na ziemi tej” czy „Wielka Moc Tradycji” pozwalają społeczeństwu Powiatu Dzierżoniowskiego poznać czadeckie i bukowińskie tradycje.
Zespół Górali Czadeckich „Pojana” już od pierwszych lat działalności zdobywał znaczące nagrody i wyróżnienia. Chlubą artystów jest zdobyta w 1989 r. Nagroda im. Oskara Kolberga w uznaniu zasług dla kultury ludowej. W 2018 r. zespół otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”.

Ponadto wielokrotnie doceniony był na regionalnych i ogólnopolskich festiwalach m.in.:
1. Ogólnopolski Konkurs Kapel, Śpiewaków i Tancerzy Ludowych w Kielcach (1959 r.)
2. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (1985 r., 2008 r., 2013r.)
3. Ogólnopolski Przegląd Wiejskich Amatorskich Zespołów Artystycznych WAZA (1984 r., 1985 r., 1986 r., 1987 r., 1988r.)
4. Ogólnopolski Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej – Góry Mokre (1985 r.)
5. Ogólnopolski Przegląd Zespołów Artystycznych w Kielcach ( 1987 r. i 2013 r.)
6. Festiwal „Znaki Tożsamości” w Nowogrodźcu – Nagroda Główna (2009 r.)
7. 56. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym – Krystyna Juraszek II nagroda w kategorii „Soliści” (2022 r.)

Warto wspomnieć, że w 2022 roku „Pojana” wzięła udział w projekcie „Historia niewypłakana” ukazującym Dolny Śląsk jako miejsce wyjątkowe pod względem wielokulturowości i troski o własne dziedzictwo. Jego kontynuacją było powstanie cyklu audycji radiowych wyemitowanych na antenie Polskiego Radia, nagranych z zespołem „Joszko Broda Open” oraz występ w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.