herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Wścieklizna u zwierząt domowych – aktualna sytuacja epidemiologiczna

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dzierżoniowie informuje o dobrej i stabilnej sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do wścieklizny zwierząt domowych oraz zwierząt dzikich.

Wścieklizna jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.
Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów. W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy.

W Powiecie Dzierżoniowskim ostatni przypadek zwierzęcia dzikiego zakażonego wścieklizną odnotowano w 2002 roku. Więcej o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do wścieklizny zwierząt w komunikacje.

Zachęcamy do zapoznania się z  informacją Głównego Inspektoratu Weterynarii, z której można dowiedzieć się między innymi o tym jakie kroki należy podjąć w przypadku podejrzenia występowania wścieklizny u zwierząt domowych i dzikich oraz co zrobić w przypadku ugryzienia przez dzikie lub domowe zwierzę.