herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Wyprawa na Kalenicę

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W Górach Sowich na dobre zagościła piękna i kolorowa jesień. Warto więc wybrać się na dłuższy spacer, ponieważ nagrodą są naprawdę wspaniałe i wielobarwne widoki.

Widok z Kalenicy. Nadchodzi mgła.
Na zdjęciu kalenica z lotu ptaka jesienią, drzewa robią się pomarańczowe i żółte. Nadchodzą chmury.

Kalenica zlotu ptaka

Ciekawą propozycją na jesienną wycieczkę jest wyprawa na Kalenicę. Warto wybrać się tam szczególnie teraz, gdy wieża widokowa na Wielkiej Sowie jest nieczynna z powodu remontu.
Kalenica (964 m n.p.m.) to trzeci pod względem wysokości szczyt w Górach Sowich.

Piękny jesienny widok z Kalenicy na wzgórza ją ataczające.

Kalenica z lotu ptaka

Na jej szczycie znajduje się stalowa wieża widokowa, z której przy dobrych warunkach pogodowych rozpościera się panorama Gór Stołowych, Suchych, Kamiennych czy Masywu Śnieżnika.

Kalenica jesienią

Wieża widokowa na Kalenicy powstała w 1933 roku. Co ciekawe wieża została zbudowana w Bielawie w warsztacie ślusarskim Steuer. To właśnie w Bielawie złożono wieże w celu sprawdzenia jej stabilności, a następnie rozłożono i wywieziono na szczyt Kalenica. Ten sam rzemieślnik zbudował w 1925 roku wieżę widokową, która stoi na szczycie Góry Parkowej w Bielawie.

Widok z Kalenicy

Wieża na Kalenicy została uroczyście oddana do użytku 2 lipca 1933 roku dla uczczenia 50-lecia Bielawskiego Towarzystwa Sowiogórskiego. Nadano jej wówczas imię marszałka Paula von Hindenburga. Była wielokrotnie odnawiana i remontowana. Na ostatnim piętrze wieży zamontowano tablice z szczegółowym opisem panoram i przyrody okolic Kalenicy.

jesienny widok z Kalenicy, na pierwszym planie kamienno-drewniane gospodarstwo położone w górach.

Widoki z Kalenicy

Na Kalenicę można dojść na wiele sposobów. Najkrótsza trasa prowadzi z Przełęczy Jugowskiej. Spacer zajmie nam około godziny. Proponujemy trasę przez Schronisko PTTK Zygmuntówka, Rymarz (913 m n.p.m.), na którym znajduje się wyciąg narciarski oraz Słoneczna (949 m n.p.m.).

Widok z góry na las jesienią. Kolory drzew od ciemno zielonych przez pomarańczowe do żółtych malują krajobraz.

Las jesienią

Warto dodać, że szczyty Kalenica i Słoneczna znajdują się na terenie Rezerwatu Przyrody Bukowa Kalenica. W Rezerwacie rosną buki, które ze względu na skalne podłoże, wykształciły skarłowaciałe formy.

Widok z Kalenicy. pogarsza się pogoda, nadchodzą chmury i mgła.

Widok z Kalenicy

TRASA NA KALENICĘ

Zdjęcia: Powiat Dzierżoniowski