herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Wyrazy uznania za bohaterską postawę

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Pani Aneta Śmieja uratowała dwoje dzieci przed zatruciem tlenkiem węgla. Starosta Janusz Guzdek podziękował jej za ten czyn, stawiając za wzór dla mieszkańców.

Ponad miesiąc temu pani Aneta zapukała do drzwi sąsiadów, gdzie babcia opiekowała się dwójką dzieci. Kobieta, mając na uwadze możliwość wystąpienia zagrożenia, przyniosła ze sobą czujnik tlenku węgla, który uruchomił sygnał alarmowy, wskazując obecność tzw. czadu w powietrzu. Pani Aneta wezwała na miejsce pogotowie ratunkowe oraz straż pożarną.

Dzięki dużej odpowiedzialności, wiedzy i intuicji pani Anety udało się uniknąć ogromnej tragedii, która mogła wydarzyć się w budynku.

Doceniając bohaterską postawę mieszkanki powiatu, starosta Janusz Guzdek przekazał wyrazy uznania. Podziękowania złożył również p.o. komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie Aleksander Kucharczyk, które w jego imieniu oraz wszystkich strażaków przekazał Arkadiusz Kleban, naczelnik wydziału operacyjno-kontrolno-rozpoznawczego KPPSP w Dzierżoniowie.

Starostwo Powiatowe wspólnie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie od kilku lat włącza się w ogólnopolską akcję „Nie dla czadu”, która ma na celu podniesienie świadomości mieszkańców o zagrożeniu zatruciem tlenkiem węgla. W ramach akcji są u nas organizowane spotkania z mieszkańcami, ogłaszane konkursy oraz dystrybuowane czujniki tlenku węgla.

– Czujnik tlenku węgla to najlepsze zabezpieczenie przed trującym czadem. Cieszę się, że wśród mieszkańców powiatu są osoby, które stosują to urządzenie – starosta Janusz Guzdek. – Potwierdzają one, że prowadzone przez nas akcje nie tylko mają sens, ale też duże znaczenie.

– Dzięki prowadzonym na szeroką skalę działaniom edukacyjno-prewencyjnym oraz takim bohaterskim postawom, jaką wykazała się pani Aneta Śmieja, w ciągu pięciu lat w całym kraju udało się ograniczyć o połowę liczbę zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, a przede wszystkim znacząco zmniejszyć liczbę zgonów z tego powodu – mówi Arkadiusz Kleban z KPPSP w Dzierżoniowie.

Szczegółowe informacje nt. kampanii „Nie dla czadu”