herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Bądźmy bezpieczni podczas wakacji

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Trwają wakacje, które na pewno są inne od tych w poprzednich latach z uwagi na pandemię koronawirusa.

W te wakacje szczególnie musimy uważać, musimy być ostrożni i odpowiedzialni i oprócz stosowania się do ogólnych zasad bezpieczeństwa podczas podróży czy nad wodą, dodatkowo musimy stosować się do ograniczeń w związku z COVID-19.

W tym miejscu Powiat Dzierżoniowski wraz z Policją przypominają, że obecnie pod warunkiem zachowania dwumetrowego odstępu od innych osób nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni. Maseczki są jednak nadal konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych m.in. w sklepach, autobusach czy tramwajach.

Przed wyjazdem pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu naszego mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte, ponieważ najczęściej w ten sposób złodzieje dostają się do naszych domów. Warto poprosić sąsiada, sąsiadkę, aby od czasu do czasu zwrócili uwagę na nasze mieszkanie oraz byli czujni, gdyby działo się coś niepokojącego.
Zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, galeriach handlowych, pociągach i autobusach.

Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Pamiętajmy, również o tym, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale spowoduje działania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Wraz z Policją apelujemy również o rozwagę i ostrożność nad wodą. Przypomnijmy, że w 2019 roku utonęło w całej Polsce aż 456 osób. Do najczęstszych przyczyń utonięć można zaliczyć: kąpiel w miejscach niestrzeżonych, zabronionych, gdzie nie ma ratowników, alkohol oraz po prostu brak ostrożności. Wśród tych osób, które utonęły były również dzieci. Dlatego Powiat Dzierżoniowski przychyla się do apelu Policji do rodziców, aby pilnowali swoich pociech.

Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo naszych pociech. Dlatego w tym okresie szczególnie należy zapewnić im opiekę i zainteresowanie, w maksymalnym stopniu uczestnicząc w spędzaniu przez nie wolnego czasu. Warto porozmawiać z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach podczas wypoczynku, uczulić na zagrożenia związane z kontaktami z nieznajomymi osobami, nieprzestrzeganiem zasad ruchu drogowego (np. podczas jazdy rowerem) czy sięganiem po różnego rodzaju używki.

Pamiętajmy o tym, że to głównie od nas zależy czy i jak bezpiecznie spędzimy czas wolny.