herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Zapraszamy na turystyczne szlaki w Górach Sowich

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Zimowa aura, piękne widoki oraz chęć ruchu na świeżym powietrzu - to główne powody turystycznych wypraw w Góry Sowie.

Turyści z Dolnego Śląska szczególnie uwielbiają wycieczki na Wielką Sowę, aby z wysokości zabytkowej wieży podziwiać imponującą górską panoramę.
Oczywiście najłatwiej na szczyt Gór Sowich dotrzeć z Przełęczy Jugowskiej.

Niemniej w ostatnich tygodniach ruch na tej przełęczy jest ogromny, a do tego brakuje wolnych miejsc do parkowania. Dlatego też polecamy alternatywne miejsca, z których można w łatwiejszy sposób rozpocząć swój spacer w Górach Sowich. Przygotowane przez nas propozycje wycieczek prowadzą nie tylko na Wielką Sowę, ale także do wielu ciekawych turystycznie miejsc.

Bielawa (Leśny dworek) —> Trzy Buki —> Pod Przełęczą Jugowską—> taras pod Kozią Równią —> Kozie Siodło —> Wielka Sowa
długość trasy: 10 km
czas przejścia: około 3,50 godz.

Trasa o łagodnym przebiegu, prowadząca szerokim szlakami. Na trasie znajduje się kilka miejsc przeznaczonych na odpoczynek oraz taras widokowy, z którego możemy podziwiać widoki na górę Ślężę, panoramę Pieszyc wraz z zachodnią częścią Dzierżoniowa. Trasa odpowiednia dla rodzin z dziećmi.
Link do trasy (mapy turystyczne)

kolor szlaku: niebieski, zielony, żółty i czerwony

Bielawa (Leśny dworek) —> Ciemny Jar—> Bielawska Polanka—> Kalenica —> Przełęcz Jugowska—> Rozdroże pod Kozią Równią—-> Kozie Siodło —> Wielka Sowa
długość trasy:
13 km
czas przejścia: około 4,50 godz.

Trasa o średnim stopniu trudności z uwagi na strome i kamieniste podejścia, z pięknymi widokami. Na trasie znajduje się kilka miejsc przeznaczonych na odpoczynek, wiatki drewniane oraz wyznaczone miejsca na paleniska. Wędrując tą trasą odwiedzimy szczyt Kalenica, na której znajduje się metalowa wieża widokowa z której rozciąga się piękny widok na panoramę Bielawy, Jugowa, pasma Gór Sowich, Stołowych, Bardzkich, Bystrzyckich, Złotych, Orlickich, a nawet Masywu Śnieżnika i Karkonoszy. Kalenica jest na obszarze objętym ochroną rezerwatową z uwagi na występowanie skarłowaciałego lasu bukowego.

Link do trasy (mapy turystyczne)

kolor szlaku: zielony i czerwony

Lasocin—> Rozdroże nad Lasocinem—> Lasocin gajówka—> Stara Jodła—> Rozdroże pod Młyńskiem—> skrzyżowanie pod Wielką Sową—> Wielka Sowa
długość trasy: 4 km
czas przejścia: około 2 godz.

Trasa średnio trudna, prowadząca przez przełęcz Stara Jodła, gdzie można odpocząć. Jest tu wiata, stoły i ławki oraz wszystko czego potrzeba do relaksu. W dalszej części wędrówki czeka nas kilka większych wzniesień przez gęsty las.

link do trasy mapy turystyczne
kolor szlaku: zielony i niebieski

Potoczek—> Rozdroże nad Modlęcinem—> Polana Potoczkowa—> Skrzyżowanie pod Wielką Sową—> Wielka Sowa
długość trasy:
3 km
czas przejścia: około 1,5 godz

Trasa wymagająca ze stromymi podejściami dla wprawionych piechurów . Prowadzi stokiem narciarskim. Zdecydowanie jest atrakcyjna widokowo.

link do trasy (mapy turystyczne)
kolor szlaku: czarny

Do zwiedzania Gór Sowich zaprasza Biuro Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.

Kontakt:
Biuro Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie
ul. Rynek 27
58-200 Dzierżoniów
tel. 074 832 36 62
e-mail: promocja@pow.dzierzoniow.pl