herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Zwróćmy uwagę czym palimy w piecu

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Trudno złapać oddech? Czujesz gryzący dym w gardle? To tylko niektóre konsekwencje dla zdrowia, jakie pociąga za sobą spalanie odpadów w domowych piecach.

zdjęcie dymu z komina

Czy wiesz, że proceder ten jest niezgodny z prawem? Masz świadomość, że prawidłowa segregacja odpadów pozwala odzyskać z nich cenne surowce i oszczędzić zasoby naturalne? Pomimo wzrostu świadomości mieszkańców, palenie odpadami w piecu węglowym jest wciąż problemem. Wynika to z różnych przyczyn – niewiedzy, pośpiechu czy oszczędności. Z komina nie tylko wydobywa się ciemny, gęsty dym o przykrym dla wszystkich zapachu, ale do atmosfery emitowane są rakotwórcze dioksyny, których wpływ na zdrowie może objawić się w postaci chorób nowotworowych, alergii oraz spadkiem odporności immunologicznej.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy czy lakierowanych materiałów meblowych.

grafika przedstawiająca wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka
Źródło: www.ideologia.pl

Co jako mieszkaniec możesz zrobić dla lepszej jakości powietrza?

Wcale nie tak mało jaki Ci się wydaje, poniżej lista tego co możesz, a nawet powinieneś robić lub czego nie robić na co dzień:

  • Nie spalaj odpadów w piecu!
  • Nie przegrzewaj swojego domu – obniżenie temperatury zaledwie o 1°C może obniżyć rachunek za energię .
  • Oszczędzaj energię eklektyczną w domu, w pracy, bądź w szkole poprzez wymianę żarówek na energooszczędne, niepozostawianie telewizora i innych urządzeń w trybie czuwania oraz niepozostawianie ładowarki do telefonu w gniazdku po skończeniu ładowania.
  • Kupując nowe urządzenie elektryczne, sprawdź etykietę energetyczną, którą powinno posiadać każde urządzenie. Każda wyższa klasa energetyczna to oszczędność nawet do 20% w porównaniu do z niższą klasą.
  • Czekając na przejazd pociągu, gaś silnik.
  • Jeżeli masz do pokonania niewielką odległość, idź piechotą lub jedź rowerem.
  • Nie stosuj aerozoli z freonem.

grafika "Smogowi mówimy nie"

Źródła:

 www.czysteogrzewanie.pl

https://www.niebieskiatmoludek.pl/strefa-wiedzy/zapobieganie-zanieczyszczeniu-powietrza-ochrona-powietrza/