herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

100 lat Niepodległości – Święto Radości

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W przyszłym roku Polska będzie obchodziła 100-lecie odzyskania niepodległości. Tę ważną rocznicę, z inicjatywy starosty Janusza Guzdka, uczczą wspólnie wszystkie samorządy powiatu dzierżoniowskiego. Będzie to uroczystość pod hasłem „100 lat Niepodległości – Święto Radości”.

W środę 25 stycznia w siedzibie Starostwa wójtowie, burmistrzowie, a także przewodniczący rad podpisali „Przymierze jednostek samorządu terytorialnego powiatu dzierżoniowskiego na rzecz obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski”. W przymierzu czytamy: „Pragniemy, aby to niepodważalne w swej wartości święto było na terenie powiatu dzierżoniowskiego obchodzone z należytą powagą, ale także z ogromną radością, jaką niesie świadomość bycia obywatelem państwa wolnego, niepodległego, czczącego swoich bohaterów oraz tworzącego współczesną historię kraju, postrzeganego jako bezpieczny i zasobny dom dla wszystkich Polaków.”

– Każda z gmin już rozpoczęła przygotowania jubileuszu. Moim zamierzeniem było skonsolidowanie tych działań i wypracowanie wspólnego kalendarza wydarzeń dla całego powiatu z kulminacyjną imprezą podsumowującą wszystkie uroczystości w Dzierżoniowie – mówi starosta Janusz Guzdek. – Jaki kształt przybiorą uroczystości jeszcze tego nie wiemy, ale chcielibyśmy, aby odzyskanie niepodległości przez Polskę kojarzyło się mieszkańcom z radością i było powodem do dumy z uporu Polaków w dążeniu do odzyskania niepodległości.

W myśl przymierza zostanie powołany komitet, składający się z przedstawicieli każdej gminy oraz Starostwa, który zajmie się organizacją obchodów. Mimo że jubileusz będziemy obchodzić dopiero w przyszłym roku, to organizacja tak dużej uroczystości skierowanej do mieszkańców powiatu wymagać będzie czasu.

Reforma oświaty

Podczas środowego spotkania włodarze poruszyli jeszcze jeden temat. Mówili o zbliżającej się reformie oświaty. Prace w tym temacie w każdej gminie są już zaawansowane. Wiadomo już, które szkoły pozostaną i w jakich obiektach.

Starosta zaproponował powołanie grupy roboczej składającej się z przedstawicieli wydziałów oświaty, którzy przygotują informacje związane z całym powiatem. Co ważne stworzą bazę nauczycieli, którzy mogą pozostać bez pracy lub ze zmniejszonymi etatami, aby zasilać nimi te szkoły, które będą potrzebowały dodatkowych wykładowców.

Skoordynowaniem prac takiej grupy zobowiązał się zająć burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski.