herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

40.000 zł na remont zabytkowego kościoła

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Powiat Dzierżoniowski dofinansuje remont dachu w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Sieniawce. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.

Koszt remontu całego dachu jest znaczny więc parafia stara się o dofinansowanie inwestycji. W styczniu tego roku Powiat przyznał parafii 20.000 zł na remont części dachu nad prezbiterium. W tej samej uchwale podobną kwotę przyznał kościołowi pw. św. Piotra i Pawła w Dobrocinie na renowacje zabytkowych polichromii. Warunkiem było jednak uzyskanie przez parafię dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety, takiej dotacji nie udało się uzyskać. W tej sytuacji środki miały zostać przekazane parafii św. Antoniego w Ratajnie na zakup materiałów do pokrycia dachów krużganków kościoła. W międzyczasie parafia ta jednak pozyskała już środki z innych źródeł. Dlatego proboszcz parafii, której kościół w Sieniawce jest obiektem filialnym, zwrócił się do Zarządu Powiatu o zmianę przeznaczenia dotacji i przekazanie tych pieniędzy Sieniawce, gdzie oprócz dachu nad prezbiterium konieczne jest wykonanie dachów nad zakrystią i spowiednicą.

Do wniosku proboszcza przychylił się Zarząd Powiatu oraz Rada Powiatu, która stosowną uchwałą 28 czerwca jednogłośnie przyznała kościołowi dotację. Ogółem na remont trzech części dachu kościół otrzymał 40.000 zł. Do wykonania pozostanie największa część, na której remont parafia w przyszłym roku będzie starała się o dofinansowanie z MKiDN.