herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

72.000 zł na granty oświatowe

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Powiat Dzierżoniowski na realizację grantów oświatowych w pierwszej połowie bieżącego roku przeznaczył 72.000 złotych. Na 91 wniosków złożonych przez placówki oświatowe komisja pozytywnie oceniła 79.

Projekty złożone przez szkoły były bardzo różnorodne, a dotyczyły konkursów, wspierania uzdolnień młodzieży, rozwijania zainteresowań, a także organizacji zawodów sportowych. Największe wsparcie w wysokości 2000 złotych otrzymały: Program Wspierania Uzdolnień „Genialna Jedynka” (I LO Dzierżoniów), VI Wiosenny Obóz Sprawnościowo – Naukowy dla klas mundurowych (ZSiPKZ Bielawa), coroczne Prezentacje Publicznych Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Dzierżoniowskiego (ZS nr 3 Dzierżoniów), zajęcia „Z biegiem lat” (SOSW Dzierżoniów) i polsko-czeska wymiana dzieci „Przyjaźń bez granic” (SOSW Piława Górna).

Każda ze szkół szykuje dla uczniów od kilku do kilkunastu projektów. W ZSO w Bielawie uczniowie m.in. będą mogli wziąć udział w szkolnym konkursie matematycznym, turnieju piłki siatkowej czy w happeningu „Mam haka na raka”. Nie mniej ciekawą ofertę przygotowały dzierżoniowskie licea. W I LO będą to m.in. Powiatowa Olimpiada Humanistyczna, XI Dzień Wielokulturowy „Na Wyspach Bergamuta” oraz Powiatowy Konkurs „Małe formy literackie”. Natomiast w II LO młodzież będzie mogła wziąć udział w Międzynarodowych Zawodach matematycznych „Nabój” i w wykładach na uczelniach. Nie zabraknie też organizowanych od kilku lat gimnazjad z języków angielskiego, niemieckiego i polskiego oraz matematyki.

Ciekawą ofertę przygotowały także zespoły szkół zawodowych. W Bielawie ZSiPKZ zaproponuje gimnazjalistom konkurs informatyczny „Z komputerem na ty”. Natomiast uczniowie szkoły zgłębią historię ludobójstwa na przykładzie KL Auschwitz – Birkenau, wezmą udział w konkursie na temat znajomości powiatu dzierżoniowskiego, a także w zajęciach „Rękodzieło łączy pokolenia”. Dzierżoniowska Radiobuda przygotowała konkurs na wielkanocne dekoracje, spotkanie z historią „Ruth Geall i jej dzierżoniowskie korzenie” oraz Ligę Robotów. ZS nr 2 w Dzierżoniowie zorganizuje coroczny konkurs na aranżację stołów wielkanocnych, warsztaty wypieków i dekoracji mazurków wielkanocnych, a także IX Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej. ZS nr 3 w Dzierżoniowie przygotuje VIII Powiatowy Konkurs Przedsiębiorczości, Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego i Języka Niemieckiego oraz wielkanocny turniej siatkówki. Natomiast ZS w Pieszycach zaprosi na Dni Kultury Szkoły oraz Festiwal Promocji Zdrowia. Uczniowie będą także mogli prężnie działać w szkolnym wolontariacie.

Specjalne Ośrodki Szkolno – Wychowawcze w Dzierżoniowie i Piławie Górnej także zadbały o swoich uczniów. W Dzierżoniowie zorganizowany zostanie Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, zajęcia „Ogród z fantazją” czy „Bezpieczni na drodze” oraz propagujące naukę pływania. W Piławie Górnej odbędzie się kolejna edycja „Mini Listy Przebojów”, Powiatowy Festiwal Integracji oraz turnieje warcabowy i tenisa stołowego o puchary dyrektora szkoły.

Wymienione zajęcia, to zaledwie część tego, co szykują szkoły. W przygotowaniu wielu projektów czynny udział biorą uczniowie placówek, którzy nie tylko są uczestnikami zajęć, ale także ich organizatorami.

Kolejna edycja przyznawania grantów oświatowych odbędzie się w połowie roku.