herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Droga powiatowa od Dębowej Góry do Ratajna zmodernizowana

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Zakończyła się przebudowa drogi powiatowej od Dębowej Góry przez Ligotę Wielką do Ratajna oraz od Olesznej do granicy powiatu o długości prawie 8,5 km i wartości ponad 2,9 mln zł. To największa tegoroczna inwestycja drogowa Powiatu Dzierżoniowskiego, na którą udało się pozyskać połowę potrzebnej kwoty ze „schetynówek”.

Modernizacja objęła dwie drogi powiatowe, które stanowią jeden ciąg – drogę nr 3013D zaczynającą się od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 384 na Dębowej Górze i prowadzącą przez Ligotę Wielką do Ratajna oraz drogę nr 1989D na odcinku od Olesznej do granicy powiatu.

W ramach remontu została wykonana nowa, wzmocniona nawierzchnia na długości prawie 8,5 km. Wybudowano także chodnik i zatokę autobusową w Ligocie oraz zamontowano barierki, lustra i słupki w miejscach tego wymagających, dzięki czemu znacznie poprawiło się bezpieczeństwo użytkowników drogi.

Zadanie wykonała firma Skanska SA. Jego koszt wyniósł ponad 2,9 mln zł. Na realizację inwestycji Powiat Dzierżoniowski pozyskał dotację ze „schetynówek” w wysokości blisko 1,5 mln zł. Poza tym zadanie wsparła gmina Łagiewniki kwotą 250 tys. zł i Nadleśnictwo Świdnica kwotą 8 tys. zł. Pozostałe środki w kwocie ponad 1,2 mln zł pochodziły z budżetu powiatu.

– Realizacja tej inwestycji była możliwa głównie dzięki pozyskaniu dotacji ze „schetynówek”. W tym roku samorządy mogły liczyć na wsparcie tylko jednego wniosku. Spośród naszych dwóch inwestycji zgłoszonych do dofinansowania, ta została wyżej oceniona – mówi starosta Janusz Guzdek. – Remont tej drogi był konieczny, ponieważ w czasie wypadków lub innych zdarzeń w okolicy Dębowej Góry często stanowi ona objazd drogi wojewódzkiej nr 384.

Tegoroczne wydatki inwestycyjne Powiatu Dzierżoniowskiego wyniosą ponad 12 mln zł.