herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Integracja poprzez śmiech i zabawę

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Powiatowy Festiwal Integracji, to impreza, którą od kilku lat przygotowuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Piławie Górnej. W tym roku 6 czerwca wzięły w nim udział dzieci z różnych placówek oświatowych, które przez kilka godzin bawiły się w ogrodzie ośrodka.

Na festiwal przyjechali podopieczni z: Przedszkola Publicznego nr 2 z oddziałami integracyjnymi i oddziałem specjalnym w Dzierżoniowie, Przedszkole Publicznego w Piławie Górnej, Szkoły Podstawowej nr 5 w Dzierżoniowie, Gimnazjum nr 1 w Dzierżoniowie, SOSW w Dzierżoniowie i Niepublicznej Szkoły Specjalnej „Bajeczne Wzgórza” w Dobrocinie. Oczywiście we wszystkim pomagali i uczestniczyli w zabawie także uczniowie z SOSW w Piławie Górnej.

Niemałą atrakcją dla przybyłych był teatrzyk o nocy spędzonej w bibliotece w wykonaniu nauczycieli piławskiego ośrodka i rodziców dzieci. Najwięcej radości i śmiechu przyniosły jednak konkurencje, które mieli do wykonania wszyscy uczestnicy zabawy. Każdy musiał zebrać 15 pieczątek potwierdzających odwiedzenie 15 stoisk, na których m.in.: kleili rakiety, nawlekali koraliki, malowali na nylonowej ścianie i pokonywali tor przeszkód.

– Piławski ośrodek wpadł na doskonały pomysł. Festiwal udowadnia, że osoby niepełnosprawne mają takie samo prawo do radości jak inni. Często też tę radość okazują znacznie szczerzej – mówi dyrektorka Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie Alicja Hromada. – Poprzez ten festiwal udaje się jednoczyć to środowisko, ale także otwierać je na świat. Niepełnosprawni pokazują, że potrafią dobrze się bawić, pokonywać kolejne bariery i współuczestniczyć w życiu społecznym.

Festiwal został zorganizowany dzięki wsparciu z grantu oświatowego Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie oraz ze środków PCPRiOZ w Dzierżoniowie.