herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

IV Powiatowy Dzień Organizacji Pozarządowych

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Około 60 organizacji zaprezentowało się w niedzielę 8 maja na dzierżoniowskim Rynku podczas IV Powiatowego Dnia Organizacji Pozarządowych. Święto lokalnych organizacji już po raz czwarty zorganizowało Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, w tym roku przy współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół w Pieszycach.

Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem „Skarbiec Ziemi Dzierżoniowskiej”. Oczywiście skarbami tworzącymi ów skarbiec są organizacje pozarządowe, a przede wszystkim ludzie, którzy je tworzą – pełni pasji i zaangażowania. – Kiedy rozpoczynałem pracę w Starostwie tych organizacji było 80, teraz jest ich blisko 300. Świadczy to o ogromnej potrzebie ludzi zrzeszania się oraz działania na rzecz innych, a jednocześnie realizowania swych pasji – mówi starosta Janusz Guzdek. – W takim dniu jak dzisiejszy te najbardziej aktywne organizacje mogą zaprezentować się mieszkańcom powiatu w jednym miejscu, ale także wymienić się doświadczeniami lub znaleźć partnera do wspólnych przedsięwzięć – dodaje.

Organizacje zaprezentowały na stoiskach wystawienniczych, to czym mogą się pochwalić, a więc wyroby rękodzielnicze, ale także kroniki tego co dokonały i co planują w dalszej przyszłości. Przedstawiciele tych organizacji cierpliwie odpowiadali na pytania przechodniów i namawiali do wstąpienia w swoje szeregi. Natomiast na stoisku Starostwa Powiatowego dostępny był album „Skarbiec Ziemi Dzierżoniowskiej” prezentujący 75 najbardziej aktywnych organizacji. Jest to pierwsza edycja i prawdopodobnie będą kolejne.NGO(90)

Imprezę zainaugurowała wspaniałym koncertem orkiestra reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Po niej czas umilali młodzi artyści ze Stowarzyszenia Edukacji Artystycznej „Fart” w Bielawie, Zespołu Pieśni i Tańca „Poloneziaki” oraz zespół „Tan – To” działającego przy Stowarzyszeniu Spółdzielcza Animacja Kulturalna w Bielawie i tancerze z Kuba Dance Studio Jakub Karpierz.

Momentem, na który wszyscy czekali było ogłoszenie wyników konkursu „NGO – To jest to!”. W kategorii Organizacji Pozarządowych 2015 laureatem zostało Stowarzyszenie „Misja Nowa Nadzieja” w Bielawie. Natomiast wyróżnienia odebrało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji „Uśmiech” w Dzierżoniowie oraz dzierżoniowskie koło Polskiego Związku Niewidomych.

W kategorii Lokalny Lider Organizacji Pozarządowych 2015 zwyciężył Norbert Warchoł – trener, wychowawca, reprezentant Uczniowskiego Klubu Sportowego „Iron Bulls”, Międzyszkolnego Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Junior” Dzierżoniów oraz Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „Sowa” Pieszyce. Wyróżnienia w tej kategorii odebrali – Zofia Mirek, wiceprezes Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej oraz Elżbieta Lipińska, prezes dzierżoniowskiego koła Polskiego Związku Niewidomych.

W kategorii Lokalne Przedsiębiorstwo/Osoba Wspierająca Organizacje Pozarządowe 2015 laureatem została firma DRG AGRO Group Daniela Gogolewskiego. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: ARTE Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna, której prezesem jest Jarosław Pilecki, Stanisław Miazga i Przetwórstwo Mięsne Jerzy Gawrycki.

NGO(8)

Jak co roku nie zapomniano o stowarzyszeniach i organizacjach, które obchodzą jubileusz działalności. Organizacjami, które w tym roku mogą poszczycić się najdłuższym stażem działalności są Ochotnicze Straże Pożarne w: Przerzeczynie Zdroju, Piławie Górnej, Ostroszowicach, Gilowie, Sienicach, Jaźwinie, Piławie Dolnej i Piskorzowie, a także MZKS Lechia Dzierżoniów, Zapaśniczy KS Bielawianka Bielawa oraz Klub Piłkarski Bielawianka Bielawa. Wszystkie te organizacje mają już za sobą 70 lat istnienia.

Całą imprezę nie udałoby się zorganizować bez wsparcia partnerów, którymi byli w tym roku byli: Gmina Dzierżoniów, Miasto Dzierżoniów, Stowarzyszenie Przyjaciół Dzierżoniowskiego Ekonomika, Stowarzyszenie „Nasza Radiobuda”, ,,Towarzystwo Świętojańskie Sieniawka, Stowarzyszenie „Pomóżmy Realizować Marzenia”, Stowarzyszenie „Aktywuj Młodzież”, Fundacja Merkury oraz Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna Arte. Finansowo imprezę wsparli: Bank Zachodni WBK SA, Cooper Standard sp. z o.o., Fundusz Regionu Wałbrzyskiego oraz Kaufland.

Pełna lista organizacji obchodzących jubileusz