herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Każdy powinien mieć Kartę ICE w nagłym wypadku

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Gdy dochodzi do wypadku, a jego ofiara jest nieprzytomna, służby ratownicze czy policja nie wiedzą, kogo powiadomić o zdarzeniu. Numery telefonu do najbliższych znajdują się zazwyczaj na liście kontaktów wśród wielu innych. Wówczas bardzo pomocna staje się Karta ICE (z ang. in case of emergency, czyli w nagłym wypadku).

Plastikowa Karta o wymiarach dowodu osobistego jest trwała i mieści się w każdym portfelu. Zawiera informacje, które mogą być pomocne w ratowaniu zdrowia lub życia. Jest to imię i nazwisko właściciela Karty, a także nazwiska i numery telefonów dwóch osób bliskich, które będą mogły podać ratownikowi informacje na temat zdrowia poszkodowanego. Jest również miejsce na wpisanie grupy krwi.

Karta ICE jest niezastąpiona także w innych sytuacjach, jak zagubienia dziecka czy utraty przytomności, bo ułatwia kontakt z rodziną. Poza tym umieszczony jest na niej europejski numer alarmowy 112 oraz numery alarmowe do służb (policja, straż pożarna, pogotowie).

Kartę można otrzymać bezpłatnie w Wydziale Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie – Rynek 27, III piętro, pok. 315 – 318.

Natomiast dodatkowo 1 października br. w godz. 12.00 – 16.30 będzie ją można otrzymać w Bielawie w Parku Miejskim, gdzie odbędzie się IX Festyn Rodzinny „Bielawa Twój dom” pod hasłem „Godne życie – Godna starość”. Zapraszamy wszystkich chętnych.