herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Krajowa Mapa Zagrożeń ruszyła w powiecie dzierżoniowskim

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Czy w Twojej okolicy jest bezpiecznie? Chcesz wiedzieć? Możesz mieć na to wpływ. Reaguj na zagrożenia i podziel się swoimi spostrzeżeniami! Odwiedź Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa! Od 5 października mapa jest dostępna na stronach internetowych Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to nowoczesne narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy sami mogą zgłosić, gdzie konkretnie występuje zjawisko zagrażające ich bezpieczeństwu. W Komendzie Powiatowej Policji w Dzierżoniowie przedstawiono zasady współpracy funkcjonariuszy ze społeczeństwem, poprzez wykorzystanie tego innowacyjnego narzędzia.

Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Obsługa map dostępnych na stronach internetowych poszczególnych jednostek policji została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z nich skorzystać każdy obywatel.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową np. naszej jednostki www.dzierzoniow.policja.gov.pl kliknąć na ikonkę map bezpieczeństwa, a następnie wybrać interesujący nas obszar. Mapy, oparte na danych geoportalu, są bardzo szczegółowe, można dzięki nim zlokalizować zjawisko co do konkretnej posesji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Z jednego łącza internetowego można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Każde zgłoszenie jest anonimowe. Wszystkie zgłoszone zagrożenia są widoczne na mapie. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.

Lista zdarzeń, które widoczne są w systemie, zawiera sytuacje bardzo uciążliwe społecznie. Są wśród nich akty wandalizmu, złe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, a nawet zła organizacja ruchu drogowego czy przekroczenie dozwolonej prędkości. W tej chwili katalog zawiera 25 kategorii zgłoszeń i będzie systematycznie uzupełniany.

Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez powołanych koordynatorów. Policja ma dwa dni na przekazanie zgłoszenia do weryfikacji (najczęściej jednak jest to reakcja natychmiastowa lub tego samego dnia), a następnie pięć dni na weryfikację i podjęcie konkretnych działań. Znajduje to również swoje odzwierciedlenie na mapie. Alarmy mają trzy statusy: zielony (dodano), żółty (weryfikacja zgłoszenia), czerwony (potwierdzone).

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji policji czy zgłoszenia o przestępstwie lub wykroczeniu. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

 

 

KPP w Dzierżoniowie

oficer prasowy

podinsp. Mariusz Furgała

Interaktywna Krajowa Mapa Zagrożeń