herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Młodzież lubi czytać fantastykę

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Pięć szkół – ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3 i II LO w Dzierżoniowie oraz ZS w Pieszycach – skorzystało z pieniędzy przyznanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016 – 2020. Dzięki pozyskanym w połowie roku środkom szkolne biblioteki wzbogaciły się o blisko 3.300 książek.

Woluminy, które pojawiły się na bibliotecznych regałach, to nie podręczniki, ale beletrystyka, poradniki, biografie czy pozycje popularnonaukowe. Wymieniona została także część zużytych już lektur szkolnych. O tym jakie książki zostaną zakupione decydowali sami uczniowie, rodzice czy grono pedagogiczne. Jednak decydujący głos mieli uczniowie, którzy najbardziej chcieli móc czytać książki fantasy, a ponadto kryminały i powieści sensacyjne. Co ciekawe, we wszystkich szkołach młodzież interesowała się biografiami znanych ludzi, głównie sportowców. – Nim zamówiliśmy książki, wszystkie zaproponowane tytuły przeanalizowaliśmy i otrzymaliśmy akceptację Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego – wyjaśnia bibliotekarka w II LO w Dzierżoniowie Dorota Olszewska.

– Do naszej szkoły uczęszczają uczniowie, którzy postanowili zdobyć konkretny zawód, dlatego dużym zainteresowaniem cieszyły się książki o tematyce kulinarnej, a także motoryzacyjnej – stwierdza Joanna Niemiec, bibliotekarka z ZS nr 2 w Dzierżoniowie. – Uczniowie ponadto chcieli pozycje z dziedziny sportowej, ale także książki z poezją, bo biorą udział w konkursach czy wieczorkach poetyckich.

– Nasi uczniowie często wyjeżdżają na zagraniczne wymiany i chcą szlifować język angielski, dlatego poprosili mnie o książki w tym właśnie języku. Zakupiliśmy więc serię takich powieści – mówi Alicja Matyjas, bibliotekarka w ZS nr 3 w Dzierżoniowie.

Szkoły zaopatrzyły się również w audiobooki, o które prosili uczniowie, a także o książki drukowane większą czcionką, co ułatwia czytanie osobom z wadami wzroku.

Spośród polskich pisarzy zainteresowaniem cieszą się książki: Piekary, Pilipiuka, Sapkowskiego, Ćwieka, Bondy czy Rosiek. Z zagranicznej literatury uczniowie chętnie sięgają po serie: „Gra o tron”, „Niezgodna”, „Metro”. Natomiast w ZS w Pieszycach, gdzie z biblioteki korzystają głównie gimnazjaliści wciąż popularna jest seria o Harrym Potterze. W ZS nr 3 w plebiscycie na najpopularniejszą książkę wygrali „Chłopcy” Jakuba Ćwieka.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, to nie tylko wzbogacenie księgozbioru bibliotek szkolnych. To także cały szereg działań, które szkoły podjęły. Oczywiście w każdej placowce książki zostały wyeksponowane na regałach, a także były prezentowane uczniom na stronach internetowych lub bezpośrednio w klasach. Ponadto szkoły wzięły udział w „Biciu rekordu w czytaniu” czy Narodowym Czytaniu „Quo Vadis”. Nie obyło się bez licznych konkursów, które wymagały od uczniów poszerzenia swojej wiedzy z literatury. W ZS nr 2 uczniowie przygotowywali potrawy według regionalnych przepisów zawartych w nowo zakupionych książkach. Uczniowie ZS nr 1 spotkali się z pisarzem Stanisławem Srokowskim, a także Anną Grużlewską, która wydała niedawno książkę o historii społeczności żydowskiej w naszej okolicy. W ZS nr 3 uczniowie przygotowali żywe obrazy ilustrujące znane książki. Zostały one sfotografowane, a w ostatecznym rezultacie powstanie z nich kalendarz. W Pieszycach odbył się konkurs na piękne czytanie „Legend Gór Sowich”. Najlepsi uczniowie nagrali audiobooka pod tym samym tytułem. W II LO także zorganizowano wiele konkursów, ale tu pojawiła się jeszcze jedna ciekawa inicjatywa. – Wszyscy nauczyciele wypożyczyli książki wskazane przez uczniów i przeczytali je – mówi dyrektorka szkoły Marzena Kudra. – Oczywiście dyskutowaliśmy na ich temat między sobą, ale także jest to wspaniała płaszczyzna do rozmów z uczniami – podkreśla.

Zakup książek i przeprowadzenie wskazanych działań miały zostać zrealizowane do końca bieżącego roku. Zainteresowanie uczniów przerosło jednak wszelkie oczekiwania. Na niektóre pozycje uczniowie zapisują się w kolejce. Książki czytają, recenzują i zamieszczają recenzje na stronach internetowych lub facebooku. Do bibliotek zagląda coraz więcej osób. Dlatego szkoły zgodnie stwierdzają, że wiele z działań będą kontynuować w kolejnym półroczu szkolnym.

Powiat Dzierżoniowski na zakup nowych książek do szkolnych bibliotek otrzymał 52.000 zł. Do otrzymanej kwoty dołożył jeszcze 13.000 zł. Biblioteki w II LO, Technikum nr 1 w ZS nr 1, ZSZ nr 2 w ZS nr 2 i Technikum nr 3 w ZS nr 3 otrzymały po 15.000 zł, oprócz biblioteki w Gimnazjum w ZS w Pieszycach, która dostała 5.000 zł. W minionych latach do bibliotek nie kupowano książek wcale lub w znikomej liczbie. Tegoroczna akcja znacznie wzbogaciła wszystkie księgozbiory i zdecydowanie wpłynęła na rozwój czytelnictwa.