herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Nowa karetka dla szpitala

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Szpital Powiatowy w Dzierżoniowie otrzymał nową karetkę, z pełnym wyposażeniem, zakupioną ze środków województwa dolnośląskiego. Uroczyste przekazanie samochodu odbyło się 28 grudnia w obecności wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka.

Karetka kosztowała 490 tys. zł i jak podkreśla prezes szpitala Maciej Smolarz jest ona w pełni wyposażona w nowoczesny sprzęt, a więc gotowa do wyjazdu na wezwanie. Dodatkowo wojewoda z budżetu województwa przeznaczył 140 tys. zł na zakup defibrylatora (80 tys. zł) i masażera serca (60 tys. zł). Masażer to urządzenie służące do automatycznej kompresji klatki piersiowej w razie wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia. Jest to nowoczesny sprzęt, który nigdy wcześniej nie był na wyposażeniu dzierżoniowskich karetek.

Ogółem na Dolnym Śląsku nowe karetki trafiły do 16 szpitali. W Dzierżoniowie do tej pory Pogotowie Ratunkowe dysponowało czterema zespołami wyjazdowymi: specjalistycznym w Dzierżoniowie (karetka z 2015 roku), dwoma podstawowymi, także w Dzierżoniowie (karetki z 2006 i 2007 roku) oraz jednym zespołem podstawowym w Bielawie (karetka z 2010 roku).

Wszystkie karetki mają przejechanych po kilkaset tysięcy kilometrów. Tego typu tabor trzeba wymieniać co kilka lat. W planie inwestycyjnym szpitala na lata 2016-2018 taka wymiana została zapisana.

W tym ważnym dla dzierżoniowskiego szpitala wydarzeniu uczestniczyli także senator Aleksander Szwed, starosta Janusz Guzdek oraz pracownicy szpitala, a przede wszystkim ratownicy medyczni, którzy nowo otrzymany sprzęt będą wykorzystywali w codziennej pracy.