herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Nauka przez zabawę

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W ramach projektu „Ratuj życie, żyj bezpiecznie” 1 czerwca w Dzień Dziecka został zorganizowany X Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa, który honorowym patronatem objął starosta dzierżoniowski.

Dotychczas impreza odbywała się w różnych miejscach Dzierżoniowa. Od tego roku jednak organizatorzy postanowili wyjść z nią poza miasto i festyn odbył się na terenie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Przerzeczynie Zdroju. Do zabawy dołączyły też dzieci z Gilowa.

W trakcie imprezy dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem strażaków, policjantów oraz ratowników medycznych wykorzystywanym podczas akcji. Utrwaliły sobie wiedzę na temat numerów alarmowych oraz właściwego sposobu zgłaszania zdarzeń do dyspozytorów poszczególnych służb, a także uczyły się na fantomie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Najmłodsi kolorowali znaki drogowe ucząc się jednocześnie ich znaczenia. Oczywiście, jak zawsze ogromną frajdę sprawiła możliwość wejścia do radiowozu, przymierzenia policyjnej czapki lub całego stroju strażackiego.

Wrażeń i zabawy dla najmłodszych nie zabrakło, bo rozstawione zostały dmuchane zamki – zjeżdżalnie, które były wręcz oblegane. Ponadto chętnym malowane były buzie w kotki lub inne zwierzątka. Były konkursy z wiedzy i sprawnościowe. Umilając czas gościom i dzieciom wystąpił szkolny zespół taneczny „13”. Wszyscy uczestnicy otrzymali elementy odblaskowe, kolorowanki oraz liczne gadżety promocyjne powiatu dzierżoniowskiego. W trakcie imprezy wypisywane były dla zainteresowanych karty ICE – w nagłym wypadku.

Po obiegnięciu wszystkich stanowisk dzieci mogły poczęstować się ciastem i chwilę odpocząć.

Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa jest przedsięwzięciem edukacyjno – prewencyjnym z zakresu bezpieczeństwa organizowanym cyklicznie na terenie powiatu dzierżoniowskiego przez Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie, Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie, Komendę Powiatową Policji w Dzierżoniowie, Ochotniczą Straż Pożarną w Przerzeczynie Zdroju oraz gminny samorząd, na terenie którego odbywa się impreza. Tegoroczna impreza rozpoczęła się bardzo poważnie, bo od próbnego alarmu. Strażacy przygotowali zadymienie w szkole, a zadaniem nauczycieli i dzieci była sprawna ewakuacja.

Imprezę udało się zorganizować także dzięki sponsorom, którymi byli Kaufland Dzierżoniów, DRG-Agro Group z Tuszyna oraz PHU Dandis z Dzierżoniowa.