herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Podaruj życie – Masz to we krwi

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

118 osób postanowiło zostać dawcami szpiku, a 57 oddało krew podczas VI Powiatowego Dnia Dawcy. W ciągu minionych lat w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS Polska ogółem w trakcie akcji zarejestrowało się ponad 1000 osób, a sześć z nich zostało dawcami.

W tym roku organizatorzy – Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie – postanowili akcję rozszerzyć poza mury szkoły. Dlatego potencjalni dawcy szpiku kostnego 1 czerwca mogli rejestrować się nie tylko w szkole, ale także na dzierżoniowskim Rynku oraz w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. W trakcie imprezy wypisywane były dla zainteresowanych także karty ICE – w nagłym wypadku.

Jak podstępną jest białaczka i jak wielkie znaczenie ma świadomość ludzi, że podzielenie się własnym szpikiem nie jest groźne dla ich zdrowia, a emocje związane z możliwością podarowania życia innemu człowiekowi nie do opisania mówili goście ZS nr 3 w Dzierżoniowie. Na zaproszenie organizatorów w spotkaniu uczestniczyli Katarzyna Niewiarowska, która została dawcą, Tomasz Wiśniowski, któremu podarowano życie i Monika Wielichowska, której 16-letni syn przeszedł białaczkę. Mimo że wszystkie te osoby miały te wydarzenia już za sobą nie mogły o tym mówić bez wzruszenia, które udzieliło się także zebranym.

W trakcie otwarcia Powiatowego Dnia Dawcy zostały rozstrzygnięte konkursy – plastyczny dla dzieci i filmowy dla młodzieży. Konkursy odbyły się pod hasłem „Podaruj życie – Masz to we krwi”. Spośród nadesłanych przez szkoły plakatów komisja wybrała te najciekawsze i nagrodziła.

W kategorii klas I-III wygrał Miłosz Fortuna z SP nr 9 w Dzierżoniowie. Drugie miejsce zdobył Kacper Kossakowski z SP nr 5, a trzecie – Natalia Klimczak z SP nr 9 w Dzierżoniowie. W kategorii klas IV-VI triumfowała Lena Gałka z SP nr 5 w Dzierżoniowie. Drugie miejsce jury przyznało Aleksandrze Hernarowicz z SP w Piławie Górnej, a trzecie – Wiktorii Stec z SP nr 3 w Dzierżoniowie. W tej kategorii były jeszcze wyróżnienia, które odebrali: Ada Chylińska z SP nr 5, Amelia Radziejewska z SP w Piławie Górnej i Kamil Grabowski z SP w Łagiewnikach.

Natomiast najlepszy klip reklamujący Powiatowy Dzień Dawcy i konieczność rejestracji, zdaniem jurorów, nakręcili Mikołaj Czerwiński i Michał Juszczak z ZS nr 3 w Dzierżoniowie. Drugie miejsce zdobyli Marta Kroczak i Janusz Twardak z I LO w Dzierżoniowie, a trzecie – Agnieszka Gałazka, Katarzyna Cis i Paulina Srogosz z ZSiPKZ w Bielawie.

Powiatowy Dzień Dawcy odbył się w ramach projektu „Ratuj życie, żyj bezpiecznie” i został objęty honorowym patronatem starosty dzierżoniowskiego. Organizatorami Dnia Dawcy byli: Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie (koordynator projektu), Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie – Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich (koordynator projektu) i Fundacja DKMS Polska. Natomiast partnerami byli: Urząd Miasta w Dzierżoniowie, ZSiPKZ w Bielawie i Stowarzyszenie Pomocy Honorowym Dawcom Krwi w Dzierżoniowie .