herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Nowy samochód dla DPS-u

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Dom Pomocy Społecznej w Bielawie z filią w Niemczy od 10 marca 2010 r. posiada nowy samochód przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Całkowity koszt zakupu pojazdu wyniósł 118 400 zł, z czego 50% kwoty pochodziło z dofinansowania pozyskanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

– „Program wyrównywania różnic między regionami” daje możliwość pozyskania dotacji na zakup specjalnie wyposażonego pojazdu. Warunkiem, jaki musi spełniać beneficjent, jest pięćdziesięcioprocentowy udział środków własnych w zakupie – mówi Janusz Guzdek starosta dzierżoniowski. – Wygospodarowaliśmy potrzebną kwotę z budżetu powiatu i otrzymaliśmy dotację. Dzięki temu podopieczni DPS mają teraz ułatwiony dostęp do specjalistycznej opieki medycznej– dodaje.

samochod_dps1

Nowy samochód ma możliwość jednoczesnego przewozu dwóch osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz pięciu pasażerów poruszających się o własnych siłach. Pojazd marki Renault Trafic zastąpi wysłużonego – 13-letniego – Forda Transita. – Bezpośrednio w Niemczy nie ma żadnych poradni specjalistycznych, zmuszeni więc jesteśmy do korzystania z porad lekarzy z Dzierżoniowa, Pieszyc, Bielawy, Wałbrzycha czy Wrocławia – mówi Renata Giża, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bielawie. – Zakup samochodu w znacznym stopniu usprawni realizację usług świadczonych na rzecz mieszkańców oraz obniży koszty związane z dotychczasową eksploatacją – dodaje.

Nowy samochód trafi do filii Domu Pomocy Społecznej w Niemczy. Ze względu na to, że pojazd znajdujący się w Bielawie lata swojej świetności też ma już za sobą, jeszcze w tym roku do PFRON-u trafi kolejny wniosek. 10 marca Zarząd Powiatu wyraził zgodę na dofinansowanie zakupu kolejnego samochodu wyposażonego w platformę do przewozu osób niepełnosprawnych. To pozwala na wystąpienie o dofinansowanie w ramach „Programu wyrównywanie różnic między regionami”.