herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Parkingi dla turystów przy drodze na Jugów

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Udogodnienia dla turystów i ochrona przyrody – to główne cele inwestycji zrealizowanej przez Powiat Dzierżoniowski przy drodze Kamionki – Przełęcz Jugowska. Została ona w 85 procentach sfinansowana środkami z Unii Europejskiej.

Przy drodze powiatowej 3016D z Kamionek na Przełęcz Jugowską wybudowano cztery parkingi oraz zagospodarowano wody opadowe. Inwestycja ta zrealizowana na obszarze cennym przyrodniczo przyczyni się do jego ochrony. Poprawa stosunków wodnych pozwoli zachować gatunki chronione i zagrożone. Natomiast budowa miejsc postojowych umożliwi kierowcom zachowania przyjazne środowisku.

– Na tym terenie występują rośliny rzadkie w Polsce, objęte ochroną. Kierowcy zatrzymując się w miejscach niedozwolonych, mogli je niszczyć przez deptanie i rozjeżdżanie terenu. Teraz mają stworzone parkingi. Dodatkowo wiosną powstaną przy nich tablice edukacyjne, z których turyści będą się mogli dowiedzieć, jakie najcenniejsze okazy przyrody tam rosną i jak je chronić – mówi Katarzyna Złotnicka, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.

Inwestycja objęła wykonanie parkingów, odmulenie i pogłębienie stawu, remont murów oporowych potoku w obrębie drogi oraz naprawę rowów przydrożnych. Zadanie o wartości 414 tys. zł wykonało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Baza” z Dzierżoniowa.

Było to jedno z trzech zadań projektu „Udostępnianie zasobów przyrodniczych poprzez budowę ścieżek rowerowych na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego”. Wiosną zostaną zrealizowane dwa kolejne: budowa ścieżki rowerowej przy drodze 3021D Niemcza – Wojsławice o długości 1,25 km, którą wykona Powiat Dzierżoniowski, oraz budowa ścieżki rowerowej w ciągu drogi Pieszyce – Kamionki o długości 2 km, którą zrealizuje Gmina Pieszyce.

Projekt o wartości 3,2 mln zł jest w 85 procentach współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Środki na jego realizację pozyskało Stowarzyszenie Ziemia Dzierżoniowska w partnerstwie z Powiatem Dzierżoniowskim i Gminą Pieszyce. Realizacja projektu potrwa do czerwca 2019 r.

Bliższe informacje o projekcie „Udostępnianie zasobów przyrodniczych poprzez budowę ścieżek rowerowych na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego