herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Dzierżoniowie odbyli praktyki w Portugalii

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Grupa 14 uczniów wraz z dwoma opiekunami z Zespołu Szkół Nr 3 w Dzierżoniowie pod koniec sierpnia wróciła z zagranicznych praktyk zawodowych z Portugalii.

grupa uczniów z certyfikatami

Młodzież realizowała projekt: „Zagraniczna praktyka szansą doskonalenia kwalifikacji zawodowych”, o nr 2022-1-PL01-KA121-VET-000057995 z Programu ERASMUS+, w terminie
29.07-26.08.2023 r.

Nadrzędnym celem było uzyskanie przez uczniów nowych umiejętności zawodowych oraz rozwój posiadanych już kwalifikacji w branży, w której młodzież się kształci. Projekt zakładał również wsparcie mobilności zawodowej młodych ludzi, poprawę znajomości języków obcych, rozwój kreatywności i przedsiębiorczości oraz doskonalenie kompetencji organizacyjnych i społecznych.
Nabyta wiedza i doświadczenie zostały udokumentowane i ocenione indywidualnie dla każdego ucznia. Uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające umiejętności zawodowe i Europass Mobilność. Są one dostosowane do polskich warunków, co podniesie kwalifikacje zawodowe uczestników i zapewni lepszą pozycję na rynku pracy. Realizacja praktyk zagranicznych pozwoliła nabrać pewności siebie i lepiej oceniać swoje możliwości przy podnoszeniu kwalifikacji, aplikowaniu o pracę, uczestnictwie w innych projektach czy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej po zakończeniu szkoły.

uczeń ZS nr 3 z przyrządami geodety

Oprócz pracy w branżach: logistyk, spedytor, ekonomista, handlowiec, geodeta i architekt krajobrazu, z której młodzież była bardzo zadowolona, praktykanci aktywnie spędzali czas w Portugalii. Kilka razy odwiedzali stolicę kraju Lizbonę, poznając najważniejsze zabytki, ciekawe muzea i wszelkie środki transportu, których w mieście jest duży wybór. Mieli okazję zwiedzić piękne pałace w Sintrze, zamki obronne w Pameli i Sesimbrze, twierdzę w Setubalu. Wizyta w oceanarium i rejs na obserwację delfinów butlonosych były okazją poznania egzotycznej fauny. Młodzież zachwyciła się muzyką fado i pysznymi portugalskimi przekąskami i potrawami. Uczniowie chętnie szukali orzeźwienia w chłodnych wodach Atlantyku i wygrzewali się na szerokich, malowniczych plażach. Wszyscy wrócili opaleni, szczęśliwi i bardzo zadowoleni.