herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Podtrzymują tradycję ludową

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W minioną niedzielę 4 czerwca w Arboretum w Wojsławicach odbył się XVI Dolnośląski Przegląd Zespołów Folklorystycznych im. ks. Jana Dzierżonia. Wzięło w nim udział 20 zespołów z Dolnego Śląska oraz gościnnie Zespół Ludowy Głogowianie z powiatu ostrowskiego woj. wielkopolskie.

– Od kilku lat staramy się zapraszać do udziału w Przeglądzie zespoły spoza Dolnego Śląska, które nam nie odmawiają i bardzo chętnie przyjeżdżają – podkreśla dyrektorka Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie Alicja Hromada. – Cieszy nas tym samym, że impreza zatacza coraz większe kręgi i jest rozpoznawalna w kraju. Tym bardziej, że odbywa się w tak wspaniałym miejscu, jak Arboretum w Wojsławicach.

Wiele zespołów przyjeżdża do Wojsławic co roku. Jednak w każdym Przeglądzie biorą też udział nowi wykonawcy. W tym roku po raz pierwszy pojawił się Folklorystyczny Zespół Dziecięcy „Wesołe Nutki” z powiatu ząbkowickiego. Wszystkie zespoły otrzymały statuetki i dyplomy. Od lat już impreza nie ma charakteru konkursu, bo każda grupa porywa widownię czymś nietypowym, indywidualnym i ciekawym. Spośród tak dużego grona twórców nie sposób wybrać tych najlepszych. Na nagrodę zasługują wszyscy.

Zespoły umilały czas turystom odwiedzającym Arboretum przez cały dzień. Była to też wspaniała okazja do wymiany doświadczeń i prezentacji dorobku artystycznego. Przekrój wiekowy wykonawców był bardzo duży, począwszy od dzieci, a skończywszy na blisko 90-letnich seniorach. Wszystkich wykonawców połączyła pasja śpiewania i podtrzymywania bogatej kultury ludowej.

Organizatorami Przeglądu byli: Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, Niemczański Ośrodek Kultury oraz Arboretum w Wojsławicach.