herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Pomagają innym, bo tego chcą

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

II Gala Wolontariatu została zorganizowana 9 grudnia w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. W gali uczestniczyli uczniowie i nauczyciele, którzy prowadzą szkolne wolontariaty i pracują jako wolontariusze na rzecz innych. Nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych i innych organizacji wspierających działalność wolontarystyczną.

W trakcie gali został rozstrzygnięty konkurs ogłoszony wśród szkół z terenu powiatu na najlepiej zaplanowaną inicjatywę. Zwyciężyła inicjatywa I LO w Dzierżoniowie zgłoszona przez uczniów: Jagodę Bałagę, Aleksandra Żygadło, Weronikę Tokarską, Julię Ziębę, Martynę Malagę, Natalię Piasecką, Aleksandrę Jurcewicz, Wiktorię Kalinowską, Dominikę Muchę i Wiktorię Wodnicką. Uczniowie jeszcze przed świętami mają pojechać do ZOL-u w Rościszowie z przedstawieniem dla chorych, aby umilić im czasu i wnieść na oddział atmosferę świąt. Przedsięwzięcie w ramach nagrody zostanie sfinansowane przez dzierżoniowskie Centrum Aktywizacji Społecznej.

Zgodnie z regulaminem nagroda miała być tylko jedna, ale inicjatywy były tak interesujące, że wyróżniono jeszcze dwie – ZS nr 3 w Dzierżoniowie (Sandra Chmielarska, Natalia Hajdamowicz, Patrycja Kraus, Kamila Otworowska, Joanna Polaczyk, Emilia Styrna, Patrycja Sułowicz, Wiktoria Szpindor) i SP nr 4 w Bielawie (Amelia Bajk, Filip Bajron, Patrycja Malinowska, Nadia Tetlak, Jakub Rakoczy, Zuzanna Kipa, Zofia Kotasek, Szymon Weigelt, Agata Szukalska, Lena Runowicz), które prawdopodobnie w już przyszłym roku otrzymają częściowe wsparcie swoich projektów.

W jury zasiadali: Agnieszka Petruk – Mika, Natalia Baran, Mirosław Grabowski i Aleksander Fulara.

Podczas gali nagrodzono także uczniów, którzy najbardziej udzielają się społecznie w szkolnych wolontariatach. Nagrody odebrali: Anna Iwanicka i Anna Śliwińska z ZS w Pieszycach, Marcin Szczypka i Klaudia Chruściel z ZS w Pieszycach (Gimnazjum), Natalia Nieznańska i Mateusz Żyła z SP nr 5 w Dzierżoniowie, Bernadetta Szczypka z SP nr 1 w Pieszycach, Karolina Kołodziej i Natalia Przewoźna z Zespołu Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie, Wiktoria Dziób i Weronika Wierzbicka z Gimnazjum nr 1 z Odziałami Integracyjnym w Dzierżoniowie, Bartosz Pasternak i Patrycja Cieleban z Zespołu Szkół nr 1 w Dzierżoniowie, Marcelina Słomian i Julia Szwej z I LO w Dzierżoniowie, Paulina Bagińska i Paweł Haraf z ZS nr 3 w Dzierżoniowie, Dawid Kalinowski z II LO w Dzierżoniowie, Karolina Gawlik i Julia Kurzawa z ZSO w Bielawie oraz Adriann Kędziak i Nikola Zuber z ZSiPKZ w Bielawie.

– Tam, gdzie udzielana jest pomoc drugiemu człowiekowi, tam pojawia się coś wyjątkowego – stwierdza wicestarosta Marek Piorun. – Uważam, że dzisiejsza gala jest niezwykle ważna, bo dotyczy młodzieży. Szkolne wolontariaty uczą od najwcześniejszych lat dostrzegania wokół ludzi potrzebujących pomocy. Otwierania się na innych, ich potrzeby i problemy, a nie zamykania tylko na swoich sprawach.

W gali uczestniczyli przedstawiciele organizacji studenckiej AIESEC, którzy opowiadali o tym co robią w ramach wolontariatu, także międzynarodowego. Natalia Baran przedstawiła Dzierżoniowskie Centrum Wolontariatu, a Jarosław Rudnicki mówił o organizacji m.in. lokalnych finałów WOŚP oraz o satysfakcji jaką niesie za sobą pomaganie innym.

Organizatorami II Gali Wolontariatu byli Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie i Centrum Aktywizacji Społecznej w Dzierżoniowie.