W ramach kampanii Wakacje 2020 w Powiecie Dzierżoniowskim, chcielibyśmy poza ciekawymi ścieżkami przyrodniczymi i trasami górskimi zaprosić Was też do pieszych wędrówek po miastach powiatu. Dziś zachęcamy do zwiedzenia Dzierżoniowa.
Miasto to skrywa wiele interesujących miejsc, a jego historia to istna mozaika ciekawostek. Pierwsze pisane ślady o liczącym dziś nieco ponad 33 tys. mieszkańców Dzierżoniowie pochodzą z lat 50-tych XIII w. Co niezwykle ciekawe stworzony w tym okresie układ urbanistyczny, z obszernym rynkiem, ratuszem oraz drogami wychodzącymi ze środków każdej pierzei widoczny jest do dziś. To właśnie tymi uliczkami powędruje nasza wycieczka.
Zaczniemy od Dzierżoniowskiego Rynku, w którym mieści się Ratusz, a nad nim średniowieczna wieża zbudowana na planie kwadratu, która dla zwiedzających otwarta jest przez cały rok.
Dzięki umieszczonej tam lunecie możemy obejrzeć Dzierżoniów i okolice z 25-krotnym przybliżeniem.
Wejście na wieżę umilać nam będzie galeria historycznych widokówek i fotografii miasta, głównie z okresu przedwojennego, jak również widoczny mechanizm zabytkowego zegara, wskazującego czas mieszkańcom Dzierżoniowa już od kilku wieków.
Gdy już będziemy przy Ratuszu należy kierować się do Centrum Informacji Turystycznej. Oprócz tego, że możemy tam zakupić mapy, foldery, ulotki, widokówki, pamiątki, publikacje o mieście i Górach Sowich, oraz uzyskać informacje o aktualnej ofercie turystycznej, przejdziemy także stamtąd do warsztatu menniczego, będącego rekonstrukcją XIV-wiecznej Mennicy Miejskiej. Można tam samodzielnie wybić niezapomnianą pamiątkę – kopię halerza z 1352 roku z inicjałami MCR (Moneta Civitas Rychbach) na awersie i dolnośląskim orłem na rewersie.
Wejście do mennicy i na wieżę jest bezpłatne.
Gdy już zwiedzimy Ratusz kierujemy się w stronę pomnika św. Jana Nepomucena. Jest On umieszczony na osi ul. Świdnickiej. Niegdyś figura na skutek sporów o podłożu religijnym pomiędzy katolikami i protestantami przez wiele lat znajdowała się poza ścisłym centrum miasta. W 2002 roku wróciła do rynku.
Kierując się w stronę ul. Klasztornej dojdziemy do zbudowanego z łamanego kamienia Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, który od 1965 roku wpisany jest do rejestru zabytków. Obecnie jest miejscem wieczystej adoracji Przenajświętszego Sakramentu.
Idąc dalej wzdłuż ul. Garncarskiej trafimy do neogotyckiego budynku, który od 1950 pełni rolę Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Jana Pawła II.
W niedalekiej odległości od szkoły znajduje się świątynia poewangelicka, wybudowana według projektu słynnego architekta, który zaprojektował również Bramę Brandemburską w Berlinie – Carla Gottharda Langhansa w latach 1795-1798 na placu powstałym po rozebranym trzynastowiecznym zamku książęcym. Budowla Kościelna składa się z obszernej eliptycznej nawy, dookoła której biegną trzy balkony. Przez lata powojenne świątynia była nieczynna. W 1970 roku została przejęta przez Miejską Radę Narodową, która utworzyła tam czasowo magazyn mebli. W grudniu 1973 roku wybuchł pożar w magazynie przykościelnym, który strawił cześć dachu świątyni i górną część więzy. Budowla została odbudowana w latach 1975-1978, oddana do użytku wiernym w maju 1979 roku jako kościół parafialny rzymskokatolicki. Znajdujący się tu ołtarz z XVII wieku został przeniesiony z kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Klasztornej. Tuż obok Kościoła stoi postawiony w 2008 roku pomnik Św. Jana Pawła II i fontanna, na tle której widać 25 metrową wieżę ciśnień.
Następnie udając się w dalszą drogę ul. Świdnicką dotrzemy do Kina Zbyszek, które to swoją nazwę zawdzięcza postaci Zbyszka Cybulskiego – wybitnego polskiego aktora, przebywającego w latach 1945-1947 w Dzierżoniowie i uczęszczającego do tutejszego liceum.
Następnym przystankiem przy ul. Świdnickiej 30 będzie miejski pałacyk z 1897, który od 1 maja 2011 roku pełni funkcję Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa. Obecnie, na wystawach stałych, zobaczyć można zbiory kartograficzne i dokumenty dotyczące Dzierżoniowa i okolicznych miejscowości. Spora kolekcja artefaktów obrazuje rozwój naszego regionu od czasów schyłkowego paleolitu po czasy nowożytne. W Muzeum można zobaczyć także zbiory, z nie tak odległej historii, które obejmują zabytki przemysłu i rzemiosła, a także przedstawiają sylwetki ludzi związanych z regionem.
Tutaj moglibyśmy zakończyć naszą wyprawę, lecz tych którym zostały jeszcze siły i mają czas, zachęcamy aby wrócić do wcześniej wspomnianej fontanny przy pomniku Jana Pawła II i przejść się wzdłuż widocznych murów obronnych, które zbudowano pod koniec XIII w. z polecenia księcia świdnickiego Bolka I. Zza murów ukaże się nam wcześniej wspomniana wieża ciśnień, która przed II wojną światową była udostępniana zwiedzającym jako punkt widokowy. Dziś niestety jest niedostępna dla zwiedzających.
Na końcu murów obronnych ujrzymy Synagogę wzniesioną w 1875 roku, która od 1994 roku wpisana jest do rejestru zabytków. Od 2007 roku jej właścicielem jest założona przez Rafaela Blaua fundacja Beiteinu Chaj, dążąca do przywrócenia temu miejscu życia, tzn. przekształcenia synagogi w miejsce spotkań z historią, religią i kulturą Żydów.
Na przeciwko Synagogi znajduje się Willa nosząca nazwę Radość Marty (Martha’s Freude), która powstała około 1900 roku jako willa dr. Maksa Heidelberga. Zaprojektowana i wykonana przez firmę architektoniczno – budowlaną Bernhardt Bauten z Niemczy. Obecnie mieści się tutaj Dzienny Dom Pomocy Społecznej.
Podążając dalej parkiem po lewej stronie ukaże nam się ówczesne miejsce straceń zwane Domem Kata, o którym pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z II połowy XVII w.
Spoglądając lekko w prawą stronę ukaże nam się widok na Młyn Hilberta, który powstał w latach czterdziestych dziewiętnastego wieku. Został zbudowany i prowadzony do II wojny światowej przez członków rodziny Hilbert. W ramach Działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku, Młyn został przekształcony w Muzeum Młynarstwa. Zachował się w pełni kompletny, obrazujący poziom rozwoju techniki młynarskiej z lat trzydziestych XX wieku.
Mamy nadzieję, że zaintrygowała Was historia Dzierżoniowa.
Planując wycieczkę pamiętajcie o godzinach otwarcia poszczególnych atrakcji. Można też zadzwonić i upewnić się o dostępności miejsc na wybraną godzinę.
Dla tych, którzy oprócz wspomnień chcą dostać powiatowy gadżet zachęcamy do udziału w wyzwaniu polegającym na:
udokumentowaniu swojej wyprawy poprzez dowolną aplikację,
zrobieniu sobie fotki przy dowolnej atrakcji i podpisanie jej #wakacje2020wpowieciedzierżoniowskim
Proste? Pewnie, że tak.
A my w zamian za Waszą aktywność obiecujemy powiatowy gadżet.
Muzeum Miejskie Dzierżoniowa:
Wtorek, Czwartek, Piątek 9:00 – 16:00,
Środa 11:00 – 18:00,
Niedziela 11:00 – 17:00
tel. 74 646 46 61
Młyna Hilberta:
Weekendy i Święta: 10:00 do 18:00
Dni Powszednie (poniedziałek – nieczynne): 10.00 do 18.00
wejścia z przewodnikiem 10:15, 11:45, 13:15, 14:45, 16:15
tel. 885 204 500
Aby ułatwić Wam poruszanie się po Dzierżoniowie, zapraszamy na wycieczkę z przygotowaną przez nas mapką online w dłoni.