herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Powiatowa debata zawodoznawcza „Trafny wybór – Dobra przyszłość”

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

W piątek w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie uczniowie ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych debatowali o swojej zawodowej przyszłości.

Celem spotkania była wymiana informacji i spostrzeżeń między uczniami, a zaproszonymi przedstawicielami firm z terenu powiatu dzierżoniowskiego i województwa dolnośląskiego, a także władz powiatu i miasta.

Tematyką spotkania było głównie przedstawienie wzajemnych oczekiwań przyszłych pracodawców i pracowników, względem wymaganego w przyszłości wykształcenia i kwalifikacji oraz możliwości zatrudnienia.

– Otwieramy się na współpracę z różnymi podmiotami, po to aby móc kształcić zawodowo pod potrzeby rynku pracy – mówi gospodarz debaty, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie Ireneusz Rutowicz. – Chcemy wiedzieć czego oczekują pracodawcy od szkoły i od uczniów, żebyśmy mogli wypuszczać absolwentów dobrze przygotowanych do rynku pracy.

– Mam nadzieję, że ta debata odpowie nam na pytanie, czy po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej uczniowie będą mieli zapewnioną pracę. Myślę również, że to spotkanie pomoże uczniom w podjęciu tego najbardziej trafnego dla nich wyboru – mówi sekretarz powiatu Zbigniew Dragan.

Zaproszeni przedsiębiorcy, w krótkich prezentacjach zaprezentowali uczniom swoje firmy i opowiedzieli o ich oczekiwaniach w stosunku do pracowników. Zaproszeni uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w debacie zadając pracodawcom trafne, a czasem nawet podchwytliwe pytania.