herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa w Tuszynie

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

Po raz jedenasty 1 czerwca w powiecie dzierżoniowskim został zorganizowany Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa. Tym razem barwny festyn odbył się w Szkole Podstawowej w Tuszynie. Dzieci nie tylko wspaniale się bawiły, ale także dzięki obecności policjantów i strażaków dowiedziały się wiele z zakresu profilaktyki bezpieczeństwa.

Festyn został zorganizowany w ramach działań profilaktyczno – edukacyjnych pn. „Ratuj życie – Żyj bezpiecznie”. Organizatorom zależało na tym, aby przez zabawę nauczyć dzieci jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia, a także udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz przybliżyć działania służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie powiatu dzierżoniowskiego. Oczywiście dzieci nie tylko uczyły się, ale także bawiły. Przygotowano dla nich ogromne dmuchańce, konkursy, malowanie twarzy oraz watę cukrową i lody. Każde z dzieci otrzymało upominek z okazji Dnia Dziecka. Był pokaz tresury psa policyjnego i pokaz ratownictwa technicznego (cięcie samochodu – uwalnianie uwiezionej osoby z wraku samochodu). Natomiast na samym początku imprezy w szkole został ogłoszony alarm i przeprowadzono próbną ewakuację budynku, która przebiegła sprawnie, zgodnie z procedurą. Dzieci w tym dniu mogły z bliska obejrzeć specjalistyczny sprzęt służb mundurowych, wsiąść do radiowozu, wozu strażackiego czy łodzi ratownictwa wodnego. Rozdawane też były karty ICE – w nagłym wypadku.

W zabawie wzięły udział nie tylko dzieci ze szkoły w Tuszynie, ale także z placówek oświatowych z terenu powiatu oraz laureaci konkursów plastycznych – „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni” i „112 – ratuje życie”. W tym dniu wręczono laureatom konkursu dyplomy oraz nagrody rzeczowe. W sumie było prawie 400 dzieci.

Organizatorami Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa byli: Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, Komenda Powiatowa Policji w Dzierżoniowie i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie. Natomiast partnerami – Gmina Wiejska Dzierżoniów, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Tuszynie, Ochotnicza Straż Pożarna w Tuszynie, Stowarzyszenie „Bezpieczna Gmina – Bezpieczny Powiat” w Dzierżoniowie i Ratownictwo Wodne Rzeczpospolitej Oddział w Dzierżoniowie. Całość koordynował Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.

Tak wspaniały festyn nie mógłby się odbyć bez wsparcia sponsorów, którymi byli: Stowarzyszenie Bezpieczna Gmina – Bezpieczny Powiat w Dzierżoniowie, DRG – Argo Group Daniel Gogolewski, Kaufland Dzierżoniów, Colgate-Palmovie w Świdnicy, Intermache Dzierżonów, Centrum Rozrywki Hi Life! w Dzierżoniowie i Dandis w Dzierżoniowie – Krzysztof Kocerka.

Laureaci konkursów plastycznych