W ramach akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Ratuj życie – Żyj bezpiecznie” organizowanej w powiecie dzierżoniowskim 31 maja w Zespole Szkół nr 3 w Dzierżoniowie odbyła się konferencja pod hasłem „Współczesny wymiar bezpieczeństwa – wyzwania i zagrożenia”.
Zebrani przedstawiciele samorządów, służb mundurowych oraz dyrektorzy szkół wysłuchali dwóch wykładów nt. przyczyn i sposobów rodzenia się radykalizmu wśród młodzieży oraz bezpieczeństwa w placówkach oświatowych. Pierwszy z wykładów poprowadził Jacek Purski, prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego. Mówił, o tym, że radykalizm, to nie tylko islam i terroryzm, o którym ostatnio jest głośno, ale także grupy pseudokibiców czy neonazistów. Wspominał o symbolach, takich jak np. krzyż celtycki, na który nie zwracamy uwagi, a propaguje od pewnego czasu faszyzm. Do tego dochodzą odpowiednie stroje, zachowania. Reagować trzeba więc wcześnie, przy pierwszych oznakach indoktrynacji. Tłumaczyć, rozmawiać i wyjaśniać.
Natomiast Andrzej Kruczyński, wiceprezes IBS, były oficer GROM, uczestnik działań specjalnych i misji zagranicznych starał się uświadomić zebranym jakie niebezpieczeństwa czyhają w szkole na nauczycieli i uczniów, czy to ze strony agresywnych rodziców, czy sfrustrowanej młodzieży. Podkreślał, że problem tylko z pozoru może dotyczyć szkól w innych krajach. U nas również mogą wydarzyć się złe rzeczy i tylko dobre przygotowanie placówek oraz samorządów ma szansę im zapobiec bądź złagodzić skutki. Odpowiedni monitoring, system alarmowy, master key i do tego gruntowne przeszkolenie kadry pedagogicznej, to część z najważniejszych elementów ochrony w placówkach oświatowych. Jest ich cały wachlarz.
Wykłady nie zakończyły się tylko chwilą rozmowy, ale konkretnym szkoleniem przeprowadzonym wśród nauczycieli, którzy mogli w inscenizowanych sytuacjach, pod okiem fachowca nauczyć się konkretnych reakcji oraz poczuć napięcie towarzyszące stresowi.
Konkurs literacki
Od kilku lat na terenie ZS nr 3 organizowany jest Dzień Dawcy. Z tej okazji w poprzednich edycjach organizowane były konkursy plastyczne. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano konkurs literacki „Zostań dawcą – Warto pomagać”. W trakcie konferencji najlepsi młodzi literaci zostali nagrodzeni.
W kategorii klas I-III zwyciężył Filip Bajron z SP nr 4 w Bielawie. Drugie miejsce zajęła Pola Chałupka z tej samej szkoły, a trzecie – Oliwier Zagajewski z SP nr 9 w Dzierżoniowie. W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce zdobyła Martyna Zawierucha z SP w Piławie Górnej, drugie – Tatiana Zawrotniak z SP nr 7 w Bielawie, a trzecie – Olaf Kobryń z SP nr 3 w Dzierżoniowie.
W kategorii szkół gimnazjalnych wygrała Aleksandra Rabiej z Gim. nr 1 w Dzierżoniowie. Drugie miejsce zdobyła Anna Sidorczyk, a trzecie – Aleksandra Chałupka. Wszystkie laureatki uczą się w tej samej szkole.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych triumfowała Agnieszka Zalewska z ZS nr 3 w Dzierżoniowie. Drugie miejsce zajęła Magdalena Rumin z I LO w Dzierżoniowie, a trzecie – Aleksandra Buzuk z ZS nr 3 w Dzierżoniowie.
Jak co roku zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego oraz oddać krew można było dzień później 1 czerwca, czyli w Dzień Dziecka. Natomiast kolejnym etapem akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Ratuj życie – Żyj bezpiecznie” był Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa zorganizowany w tym roku w Tuszynie.
Koordynatorami całej akcji są Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie oraz Zespół Szkół nr 3 w Dzierżoniowie.