herb powiatu POWIAT
DZIERŻONIOWSKI

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

Dodano: Aktualizacja: Tekst:

1 kwietnia odbyło się spotkanie w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Posiedzenie przeprowadzone w formie wideokonferencji poprowadził starosta Grzegorz Kosowski.

Wzięli w nim udział wójtowie i burmistrzowie gmin oraz przedstawiciele: Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji, jednostek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Wydziału Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego, a także jednostek organizacyjnych powiatu.

Według informacji przekazanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Dzierżoniowie, na 1 kwietnia (godz. 12:30) odnotowano 147 osób z potwierdzonym pozytywnym wynikiem COVID-19. Odnotowano również 1 zgon z powodu koronawirusa. Łącznie do tej pory zarejestrowano w powiecie dzierżoniowskim 4786 przypadków COVID-19, 133 zgony i 4015 ozdrowieńców.

Prezes Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie poinformował o tym, że placówka posiada 57 pacjentów z COVID-19 na dostępne 54 łóżka. Dodatkowo w szpitalu zajęte są 4 łóżka buforowe. W najbliższych dniach szpital spodziewa się decyzji Wojewody Dolnośląskiego o zwiększeniu łóżek przeznaczonych dla pacjentów ze stwierdzonym COVID-19. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od 6 kwietnia ruszają w placówce szczepienia populacyjne.

Na terenie powiatu rozpoczęto także szczepienia policjantów i funkcjonariuszy Straży Pożarnej. Należy dodać, że Straż Pożarna pracuje obecnie w systemie czterozmianowym. Strażacy wspierają bowiem system Państwowego Ratownictwa Medycznego w zakresie udzielania niezbędnej pomocy medycznej w sytuacji braku dostępnej karetki.

Z informacji przekazanych przez przedstawiciela przychodni POZ wynika, że przychodnie zdrowia otrzymały informacje o możliwości zwiększenia ilości zamawianych szczepionek. Niemniej w chwili obecnej rządowy system nie umożliwia realizacji zwiększonych zamówień, dlatego też szczepienia nadal odbywają się w dotychczasowych ilościach.

Warto dodać, że miasto Dzierżoniów zorganizuje punkt zbiorowych szczepień przeciwko COVID-19 w hali dzierżoniowskiego OSiR-u. Wybrano ją ze względu na odpowiednią przestrzeń, zaplecze i dużą liczbę miejsc parkingowych. W hali ośrodka sportu będą trzy odrębne punkty, każdy obsługiwany przez pielęgniarki oraz pracowników technicznych. Przez cały czas w punkcie szczepień będzie dyżurował lekarz. Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku, od godziny 8.00 do 16.00. Pozwoli to na zaszczepienie co najmniej 300 osób dziennie. Jeśli nie będzie problemu z dostępnością szczepionek, w punkcie będzie można zaszczepić ponad 500 osób dziennie. Szczegółowe informacje w tej sprawie zostaną podane w późniejszym terminie.

Organizatorem spotkania w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego jest Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich.