Zakończył się etap powiatowy III edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pod hasłem „112 – ratuje życie”, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie. Znani są jego laureaci.
Konkurs skierowany był do przedszkolaków w wieku 5-6 lat. Mieli oni za zadanie przedstawić na rysunku, w jakich okolicznościach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
Właśnie zakończyły się eliminacje powiatowe, które koordynował Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.
Na konkurs napłynęło 49 prac z poszczególnych gmin naszego powiatu. Oceniała je komisja konkursowa, biorąc pod uwagę zgodność z tematem i estetykę prac.
Najładniejszą pracę wykonała Zuzanna Kondrat z Przedszkola Publicznego nr 2 w Pieszycach. II miejsce zajęła Hanna Sak z Przedszkola Niepublicznego nr 3 „Pod Topolą” w Dzierżoniowie, a III – Jan Dżugała z Przedszkola Publicznego „Na Akacjowym Wzgórzu” w Łagiewnikach.
W konkursie przyznano także nagrody specjalne. Nagrodę Komendanta Powiatowego Policji w Dzierżoniowie wywalczyła Marlena Marchewka ze Sportowego Przedszkola Niepublicznego w Bielawie, a Nagrodę Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie – Stanisław Getner z Przedszkola Niepublicznego „Słoneczna Piątka” w Dzierżoniowie.
Prace pięciu zwycięzców etapu powiatowego zostały przekazane na etap wojewódzki konkursu. Poza tym komisja przyznała wyróżnienia, na które zasłużyli: Lena Antosiewicz, Wojciech Bagiński, Alicja Przybyłko, Lena Szcześniak, Sandra Wieloch, Wiktoria Wojdyło, Zofia Szumieł i Alan Adamczyk.
Przypomnijmy, że numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym, który obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Można z niego skorzystać zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i komórkowego. Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie bez karty SIM. Połączenia są całkowicie bezpłatne.
Na numer 112 kierujemy zgłoszenia o wystąpieniu nagłej sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, a także nagłego zagrożenia środowiska lub mienia oraz zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do takich sytuacji należą m.in.: zagrożenie życia i zdrowia, przemoc domowa, zakłócanie porządku publicznego, włamania, pożary, kradzieże, wypadki drogowe, rozpoznanie osoby poszukiwanej, utrata przytomności, urazy, bóle oraz uszkodzenie ciała, złe samopoczucie.